Answer:
i can assure you that this answer is correct on edge, enjoy !!brainliest would be appreciated ^^(2021)
Step-by-step explanation:
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
The equation of a straight line is given by:
y = mx + c
where m is the slope and c is the y-intercept.
From the given graph, the y-intercept is 1.
The slope of a straight line is given by:

Where

and

are two points on the line.
From the graph, (0, 1) and (14, 8) are two points on the line, thus:

Therefore, the equation representing the graph is
The correct answe is D.82