1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zalisa [80]
3 years ago
12

a bicycle trail in the shape of a circle has a diameter of 3 miles. Michelle biked around the trail 4 times. about how far did M

ichelle bike? A. 19 miles B. 28 miles C. 38 miles D. 113 miles
Mathematics
1 answer:
Vikki [24]3 years ago
6 0

Answer:

C 38 miles

Step-by-step explanation:

to figure out how long is 1 round of the circle we will find circumfrence of circle. C = 2 * π * R. So the r = 1/2 of the diameter which is going to be 1.5 miles. so we multiply 2 by π by 1.5 which gives us an answer of 9.4 something Then times it by four to get ur final answer which is going to be 38 miles after rounding.

You might be interested in
1.- Maria compro $750 en mercancia, por pajar en efectivo le hacen un descuento del 15%, ¿cuánto pago Maria con el descuento?
miss Akunina [59]

Answer:

$637.5

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of  merchandise= $750

Discount= 15%

Let us find the amount of the discount

=15/100*750

=0.15*750

=$112.5

Hence the amount paid will be

=750-112.5

=$637.5

5 0
2 years ago
How do you solve this step by step?
kolezko [41]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

Evaluate x^2 + 2 x^2 + 3 x^2 + 4 x^2 where x = 3:

x^2 + 2 x^2 + 3 x^2 + 4 x^2 = 3^2 + 2×3^2 + 3×3^2 + 4×3^2

3^2 = 9:

3^2 + 2×9 + 3×3^2 + 4×3^2

3^2 = 9:

3^2 + 2×9 + 3×9 + 4×3^2

3^2 = 9:

3^2 + 2×9 + 3×9 + 4×9

3^2 = 9:

9 + 2×9 + 3×9 + 4×9

2×9 = 18:

9 + 18 + 3×9 + 4×9

3×9 = 27:

9 + 18 + 27 + 4×9

4×9 = 36:

9 + 18 + 27 + 36

| 3 |  

| 3 | 6

| 2 | 7

| 1 | 8

+ | | 9

| 9 | 0:

Answer:  90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Over a 24-hour period, the temperature in a town can be modeled by one period of a sinusoidal function. The temperature measures
oksano4ka [1.4K]
What was the answer?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please need help in these 3 algebra questions !!!!
Marysya12 [62]

Answer:

\large\boxed{7.\ B.\ 8s^2+16s+1}\\\\\boxed{8.\ D.\ -15t^9u^{11}}\\\\\boxed{11.\ C.\ 3,\ -2}

Step-by-step explanation:

7.\\(3s^2+7s+2)+(5s^2+9s-1)=3s^2+7s+2+5s^2+9s-1\\\\\text{combine like terms}\\\\=(3s^2+5s^2)+(7s+9s)+(2-1)\\\\=8s^2+16s+1

8.\\(-3t^2u^3)(5t^7u^8)=(-3\cdot5)(t^2t^7)(u^3u^8)\qquad\text{use}\ a^na^m=a^{n+m}\\\\=-15t^{2+7}u^{3+8}=-15t^9u^{11}

11.\\n-the\ number\\\\n^2=n+6\qquad\text{subtract}\ n\ \text{and}\ 6\ \text{from both sides}\\\\n^2-n-6=0\\\\n^2+2n-3n-6=0\\\\n(n+2)-3(n+2)=0\\\\(n+2)(n-3)=0\iff n+2=0\ \vee\ n-3=0\\\\n+2=0\qquad\text{subtract 2 from both sides}\\n=-2\\\\n-3=0\qquad\text{add 3 to both sides}\\n=3

4 0
3 years ago
What is the probability from a two way table ?
vladimir1956 [14]
You may remember the two way relative frequency table where each entry in the table is divided by a total from the table. When each cell is divided by the table total (in this case 240), you get a two way whole table relative frequency. (There are also row and column relative frequency tables.)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How much is 4500 g at $8.80 a kg
    15·1 answer
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • Judy can decorate 6 cakes in 3 hours. Exactly how many cakes can Judy decorate in 3/4 of an hour?
    10·2 answers
  • Evaluate 2r(t+8) if r=3 and t=5
    12·1 answer
  • Students in a cooking class made 4 1/2 quarts of soup. They served 4/5 of the soup to friends. Each serving is 3/5 quart. Hector
    7·1 answer
  • A garage floor measures 150 feet by 120 feet a scale drawing of the floor on grid paper uses a scale of 1 unit : 15 what are the
    11·1 answer
  • A football player gained 1200 yards last season and 900 yards this season. Find the percent of change. Is this an increase or de
    15·1 answer
  • I just need it solve thats all
    10·1 answer
  • Describe the slope of the line. Then find the slope. What’s the slope?
    13·1 answer
  • Please help I will give brainliest.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!