1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liubo4ka [24]
3 years ago
14

Allison is selling and buying baseball cards online. She sells each card for 3.25 and buys each card for 5.50. If she sold 4 car

ds, and brought 7 cards, did she end up making or spending money did she spend or make
Mathematics
1 answer:
frozen [14]3 years ago
8 0
She did not make a profit, if that is what you're asking :)
You might be interested in
Write an equivalent expression for -6(a+8)
stepan [7]
-6a-48 that would be it because you are only distributing the -6
8 0
3 years ago
Explain how you know that 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3
PtichkaEL [24]
Or this question you should know that:
1/3 = (1*4)/(3*4) = 4/12 
and 
2/3 = (2*4)/(3*4) = 8/12 
so you can see that 7/12 is greater than 4/12 which is 1/3 and less than 8/12 which is 2/3 :))))
i hope this is helpful
have a nice day
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the value of [-1.1]
arlik [135]
The value is 1.1. Because it is 1.1 spaces away. the negative symbol isn’t,t important in this case.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
55.8 is 62% of what number?
zhenek [66]
90

55.8 /? = 62/100
55.8 x 100= 62 x ?
5580=62 x ?
5580/62 = ?
?=90
7 0
3 years ago
7x3 how much???????????????????????????????????????
elena55 [62]
7 x 3= 21 you can also use a calculator to help you
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 7-foot tall stop sign creates a shadow that is 2 feet long. At the same time, a utility pole creates a shadow that is 11 feet
    6·1 answer
  • Lisa has a recipe that needs 4 of a teaspoon of butter for every 3 cups of milk. If Lisa increases the
    9·1 answer
  • A farmer needs to enclose a section of land in the shape of a parallelogram by using one side of a barn for one side the barn in
    15·2 answers
  • I need the answer with steps please​
    13·1 answer
  • Pls answer this question ​
    8·2 answers
  • Which expression represents the calculation a (3x6)+5<br> B 6+(5x3) C 3+(6x5) D 3x(5+6)
    6·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
    11·2 answers
  • Charlie's puppy, Max, weighs 8 pounds.How many ounces does Max weigh?
    13·2 answers
  • Excellence Middle School charges $6.25 for students from all grade levels to attend the school dance. If S represents the number
    10·1 answer
  • A 26-feet board is cut into 3 lengths where the first length is x, the second piece is 3 feet less than twice the first and the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!