1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
3 years ago
12

What is the solution to this equation? 6x + 5 = 29

Mathematics
2 answers:
Finger [1]3 years ago
7 0
6x+5=29
29-5=24
6x=24
24/6=4
x=4

Maslowich3 years ago
4 0

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

6x+5=29

subtract 5 on both sides

6x=24

divide by 6 on both sides

x=4

hope this helps

You might be interested in
Last week, Sarah had exams in Math, Spanish, and English. On the Math exam, the mean was µ = 30 with s = 5, and Sarah had a scor
serious [3.7K]

Answer:

Sara expect the better grade for Math class.

Step-by-step explanation:  

Consider the provided information.

On the Math exam, the mean was µ = 30 with s = 5, and Sarah had a score of X = 45.

Z score for Math: Z=\frac{x-\mu}{s}

Z=\frac{45-30}{5}

Z=\frac{15}{5}

Z=3

On the Spanish exam, the mean was µ = 60 with s = 8 and Sarah had a score of X = 68.

Z score for Spanish: Z=\frac{x-\mu}{s}

Z=\frac{68-60}{8}

Z=\frac{8}{8}

Z=1

On the English exam, the mean was µ = 70 with s = 8 and Sarah had a score of X = 70.

Z score for English: Z=\frac{x-\mu}{s}

Z=\frac{70-70}{8}

Z=0

We can observe that Z score of Math is greater than Spanish and English.

Which means that Sarah did the best in her Math exam.

Hence, Sara expect the better grade for Math class.

8 0
3 years ago
Juan bought n packs of pencils. Each pack has 15 Write an equation to represent the total number of pencils p that Juan bought.
pav-90 [236]

Answer:

15*n=p

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Can someone help me with this i got the question wrong the first time so its not 7.50
Sedaia [141]

Answer: $7.6502

Step-by-step explanation:

Grape cost $1.19 per pound. 3.16 pounds are bought. The total amount paid for grape will be:

= $1.19 × 3.16

= $3.7604

Peaches cost $1.29 per pound. 1.35 pounds are bought. The total amount paid for peaches will be:

= $1.29 × 1.35

= $1.7415

Peers cost $0.99 per pound. 2.17 pounds are bought. The total amount paid for pears will be:

= $0.99 × 2.17

= $2.1483

Total bill paid will be:

= $3.7604 + $1.7415 + $2.1483

= $7.6502

4 0
3 years ago
What is the mean of each question?
Serhud [2]

Formula for finding mean:

Mean = (a1 + a2 + ... + an) / n

Mean is another word for  average; average number of a data set.

Problems with steps:

---------------------------------------------------------------------------------------

1) 9, 3, 6

Average =  Sum/Count

Sum =   18/6

Count = 3

2) 14, 12, 17, 9

52/4

Mean = 13

3) 15,8,10,5,7

= 45/5

Mean = 9

4) 18,19,11

= 48/3

Mean = 16

5) 4,20,16,4

= 44/4

Mean = 11

6) 12,11,12,20,15

= 70/5

Mean= 14

7) 19,8,3

= 30/3

Mean = 10

8) 7,13,6,2

= 28/4

Mean = 7

9) 12,15,17,2,14

60/5

Mean = 12

10) 10,18,8

= 36/3

Mean = 12

11) 5,2 ,0,1

= 8/4

= 2

12) 3,9,5,16,7

= 40/5

Mean = 8

SOLVED !

Hope this helps!

- ROR

7 0
2 years ago
Add the two expressions. 8k + 4 and 3k + 8 Enter your answer in the box.
GREYUIT [131]

Answer:

11k +12

Step-by-step explanation:

8k + 4 and 3k + 8

Combine like terms

8k + 4 + 3k + 8

8k+3k + 4+8

11k +12

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jamal hiked on two trails. That first trail was 5 1/3 miles long, and the second trail was 1 3/4 times as long as the first trai
    14·1 answer
  • rob says all numbers have an even number of factors marcia says some numbers have an odd number who is correct
    15·2 answers
  • Answer ASAP!!! First correct answer gets brainliest
    6·1 answer
  • Find two numbers a+b is -4 and difference a-b is 4 what's your answer
    7·1 answer
  • I NEED HELP. PLEASE PROVIDE ME WITH FULL SOLUTIONS PLEASE AND THANK YOU. Kenny travels a certain distance East from point A to B
    13·1 answer
  • What is the slope of a line parallel to the line whose equation is 3x−2y=18. Fully reduce your answer.
    14·2 answers
  • Calculators cost $12.99 each, rulers cost $0.49 each, pencils cost $0.10 each, and erasers
    12·1 answer
  • Two hundred- forty times sixty-nine
    10·2 answers
  • In ΔDEF, the measure of ∠F=90°, FD = 75 feet, and EF = 95 feet. Find the measure of ∠D to the nearest tenth of a degree.
    5·2 answers
  • A circle is defined by the equation given below.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!