1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
12

Help me with #5 on this Worksheet??

Mathematics
1 answer:
Marianna [84]3 years ago
6 0
It’s b hope I helped !
You might be interested in
12=3/4 y, what is y?
lesya692 [45]
..........................................

7 0
3 years ago
A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?
steposvetlana [31]
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
4 0
2 years ago
How to find the slope with only the x and y intercepts?
yuradex [85]
If we have the equation of a line: y=ax+b
How to find a if with only the x<span>-intercepts (called m)</span> and y-intercepts (called n)
+ First we have y=0 and x=m or 0=a*m+b or b= -a*m
+ Then we have x=0, y=n or n=a*0+b or b=n
And if m≠0 we have a= -n/m
and if m=0 this line has no slope

8 0
3 years ago
A ride-share company has a fee that includes a fixed cost and a cost that depends on both the time spent travelling, in minutes,
zlopas [31]

Answer:

the cost of Roy's ride is $23.05

Step-by-step explanation:

According to the Question,

Let, Cost of per minute charge is 'x' & Cost Of Per Kilometre charge is y .

  • Given, A ride-share company has a fee of the fixed cost of a ride is $2.55 .
  • And, The Total cost of the Ride depends on both the time spent on travelling(in minutes), and the distance travelled(in kilometres) .

⇒ Judy's ride costs $16.75 . but the actual cost after deducting the fixed charge is 16.75-2.55 = $14.20, took 8 minutes & The distance travelled was 10 km. Thus, the equation for the journey is 8x+10y=14.20 ⇒ Equ. 1

⇒ Pat's ride costs $30.35 . but the actual cost after deducting the fixed charge is 30.35-2.55 = $27.80, took 20 minutes & The distance travelled was 18 km. Thus, the equation for the journey is 20x+18y=27.80 ⇒ Equ. 2

Now, on Solving Equation 1 & 2, We get

x=0.4(Cost of per minute charge) & y=1.1(Cost Of Per Kilometre charge)

Now, Roy's ride took 10 minutes & The distance travelled was 15 km . Thus, the cost of Roy's Ride is 10x+15y ⇔ 10×0.4 + 15×1.1 ⇔ $20.5

Hence, the total cost of Roy's ride is 20.5 + 2.55(fixed cost) = $23.05

8 0
3 years ago
Help ASAP I’ll mark you as brainlister
Rainbow [258]

Answer:

If your install Bratleby on your device, It will help you with this. But you will have to put in an email. and it will give 10  questions to answer for free. Sorry that I cannot help you with this.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 9 less than seven times some number is -6
    11·2 answers
  • For a study on a new cold medicine, a group of 100 participants with cold symptoms was studied for one month in the spring. One-
    14·1 answer
  • What is (34) plus 70-35 equal
    15·2 answers
  • Use the discriminant to determine how many solutions are possible for the following equation show
    5·1 answer
  • Find a counter example. The product of any integer and 2 is greater than 2
    14·1 answer
  • How many possible outcomes are there for this event?
    7·1 answer
  • If the volume is found using subtraction,what is the volume of the empty space that is subtracted?
    7·2 answers
  • What are the domain and range of the function on the graph
    9·1 answer
  • In order to solve her final math problem Tina must use the additive inverse. If -16 - (-9) is her problem, what should she do?
    10·1 answer
  • Solve set of each equation <br> 2|3x-2|= 14
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!