1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
3 years ago
10

PLZ HELP ME (PICTURE OF PROBLEM)

Mathematics
1 answer:
Lyrx [107]3 years ago
6 0

AB = 7 1/2

BC = 2 1/4

DE = 1 1/4

AB = GH + EF + CD

AH + FG = DE + BC

The perimeter is AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HA.

AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HA =

= AB + BC + DE + AB + DE + BC =

= 2AB +2BC +2DE =

= 2 · 7 1/2 + 2 · 2 1/4 + 2 · 1 1/4 =

= 15 + 4 2/4 + 2 2/4 =

= 15 + 4 1/2 + 2 1/2 =

= 19 1/2 + 2 1/2 =

= 22 [m]

You might be interested in
Help please do at 11
Bumek [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

area =  \pir^{2}  so it's  \pi7^{2} = 153.938... cm^{2}

circumference is  2\pir =  2*\pi*7 = 43.98229 cm  

8 0
3 years ago
PLEASE ITS EASY I FOGOT HOW TO DO IT
AfilCa [17]

Answer:

x> -1

Step-by-step explanation:

Open circle means > or <

5 0
3 years ago
the average u.s. citizen throws away about 1,606 lb of trash each year. find this rate in pounds per month, to the nearest tenth
erik [133]

Answer:

The average U.S. citizen throws away about 133.8 pounds of garbage a month.

Step-by-step explanation:

First take the total amount of trash thrown away in a year (1,606), and divide it by the number of months in a year (12).

1,606 / 12 = 133.833333

You would get 133.833333 and would round it to the nearest tenth and get 133.8.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have 180 euros the exchange rate was €1.2 to £1 how much do I get sterling?
Damm [24]
180 times .20 is 36 so 180 minus 36 is 144 so you get 144 in sterling. 
3 0
3 years ago
Please help ♡♡♡♡♡♡♡♡​
tekilochka [14]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Complementary angles add to 90 degrees

a+b = 90

64+b = 90

Subtract 64 from each side

64-64 +b = 90-64

b = 26

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Whats the answer will give brainliest solve for x
    5·1 answer
  • Which of the following values cannot represent the side length of a triangle?
    9·2 answers
  • Your middle school has 900 students one third of the students bring their lunch instead of buying your lunch at school what is t
    12·1 answer
  • 5 people are evenly sharing 32 ounces of blackberries. How many ounces of blackberries should each person get?
    11·2 answers
  • Which value of y below is the solution to the system shown below. A) y=6 B) y=-1 C) y=-4 D) y=8
    15·1 answer
  • Six more than three times a number is less than or equal to 96. d. Five less then half the distance from Jerod’ s home to the ma
    9·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • 7 6/10= ?/? please help
    14·2 answers
  • The cost to rent a condominium at the beach is $1,500 per week. If two people share the cost, they each have to pay $750. Explai
    7·1 answer
  • Pls Help Solve for x <br><br>X =​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!