1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
3 years ago
10

PLZ HELP ME (PICTURE OF PROBLEM)

Mathematics
1 answer:
Lyrx [107]3 years ago
6 0

AB = 7 1/2

BC = 2 1/4

DE = 1 1/4

AB = GH + EF + CD

AH + FG = DE + BC

The perimeter is AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HA.

AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HA =

= AB + BC + DE + AB + DE + BC =

= 2AB +2BC +2DE =

= 2 · 7 1/2 + 2 · 2 1/4 + 2 · 1 1/4 =

= 15 + 4 2/4 + 2 2/4 =

= 15 + 4 1/2 + 2 1/2 =

= 19 1/2 + 2 1/2 =

= 22 [m]

You might be interested in
Give the equation of the line with a slope of -7/2<br> and a y-intercept of - 6
antoniya [11.8K]

Answer:

y =  \frac{ - 7}{2}  - 6

3 0
3 years ago
Plz i am timed i have 5 mins so plz help me
liberstina [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Please help I cant figure it out
Softa [21]
This should help-
Triangle Total angle measures = 180
Right angle= 90
Line = 180

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A popular smartphone costs about $357.50 to
antoniya [11.8K]

Step-by-step explanation:

first you find 60% of 357.50 which is $214.50. Next you would add $357.50+214.50=572

so the awnser is

the sale price of a popular smart phone is $572.

Hope this helps!!

7 0
3 years ago
Solve the following system of equations by substitution.<br> y=-1<br> 5x + 7y = -2
Nady [450]

Answer:

(1,-1)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • solve the following system of equations express your answers as an ordered pair in the format (a,b) with no spaces between the n
    9·2 answers
  • The sum of fourteen and a number added to the product of thirteen and the number is
    7·1 answer
  • A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
    8·2 answers
  • Simplify 3(x - 6) - 4(x 3). <br> a. -x - 30 <br> b. -x - 9 <br> c. -x - 6 <br> d. -x2 - 30
    11·2 answers
  • 24 times piano is practiced in 4 weeks .His brother practiced 12 times 14 days are theses two equivalent
    11·1 answer
  • What are the zeros of f(x) = x^2 - x - 12?
    7·1 answer
  • What is the slope of the line whose equation has the following solutions? (-1.25,-18,5)(0.25,-30)
    5·2 answers
  • A telephone pole support cable attaches to the pole 24 feet high. If the cable is 30 feet long, how far from the bottom of the p
    7·1 answer
  • Samantha created part of a table to show her savings. She saved at the same rate each week. Which graph shows this relationship?
    8·2 answers
  • (See pic!)The area of a rectangle is 3 3/4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!