1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
3 years ago
15

Helppp meee plssss ||:

Mathematics
1 answer:
Juli2301 [7.4K]3 years ago
5 0
U see the box in the triangle is 90 so use it solve it
You might be interested in
Julio bought tables and chairs for his restaurant. He bought 16 total items and spent $1800. Each table cost $150 and each chair
uysha [10]

Answer:

He bought 6 chairs and 10 tables.

Step-by-step explanation:

x+y = 16

he spent = $1800

1 chair = $50

y chairs = $50y

1 table = $150

x chairs = $150x

so, 150x+50y = 1800

we got two equations :

x+ y = 16

150x+50y = 1800

Using. substitution method,

x+y = 16

so, x = 16-y

Now

150x+50y =1800

or, 150(16-y) + 50y = 1800

or, 2400-150y+50y = 1800

or, 2400-1800 = 150y-50y

or, 600=100y

so, y = 6

now,

x+y = 16

or, x + 6 = 16

so, x = 10

4 0
2 years ago
Sammy rides his bike to school and to pick up his sister at her school. He rides 4 miles round trip to his school. To his sister
KatRina [158]

Answer: 300

Step-by-step explanation: First of all calcute how much per day, which is 5 miles. Then by 5 days which is 25. Now by 12 which is 300.

Hope this helped :)

4 0
2 years ago
gina drew three small congruent circles beside one large circle. based on the diagram which answer choice is the closest to the
pochemuha

Answer:28.3 cm2

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
PLEASE PLEASE HELP ME
grin007 [14]
Ok so first what you gotta do is carry the 1 to the 7 which makes 8 minus 1 is 7 so your answer is D
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Admission to a county fair is $8 for adults and $5 for children. Find the total cost of admission for 3 adults and 4 children. *
son4ous [18]

Answer:

44$

Step-by-step explanation:

u multiply 8 by 3 and 5 by 4 and you get 24 and 20 and add 24 and 20 and u get 44

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the standard form of a line with the x intercept of 4 and y intercept of -2?
    7·1 answer
  • 5/8 of a fence has been built. If there is still 40 feet to be built, how long will the fence be?
    7·1 answer
  • Suppose you deposit $2000 in a savings account That pays interest an annual rate of 4%. If no money is added or withdrawn, deter
    5·1 answer
  • Find the nonpermissable replacement for y in this expression y+9/1+7
    8·1 answer
  • 4.) f(x) = 2x? – x+3<br> a.) opens up or down<br> b.) min or max
    6·1 answer
  • Solve for x. 7(x - 3) = 4(x 5) x = x = x = x = user: which of the following is the solution set of the given equation? (x - 3) -
    9·1 answer
  • Can someone help me pls
    11·1 answer
  • What is the equation of the line that has a slope of 14
    15·1 answer
  • Find the value of X. Geometry!!!
    10·1 answer
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!