1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
finlep [7]
3 years ago
7

Calcula eldivisor de lassiguientescantidades28 y 3036 y 458​

Mathematics
1 answer:
Maru [420]3 years ago
3 0

Answer:

Its math

Step-by-step explanation:

Its math

You might be interested in
Determine in which quadrant the product of 5(cos3pi/8 + isin 3pi/8) and sqrt 2(cos pi/12 + sin pi/12) lies.
ohaa [14]
When you multiply two complex numbers given in polar form, the argument of the product is the sum of the arguments of the factors. Meanwhile, the modulus of the product is the product of the moduli of the factors.


In this case, you'd have

\dfrac{3\pi}8+\dfrac\pi{12}=\dfrac{11\pi}{24}

and the modulus would simply be 5\sqrt2. Since

\dfrac{11\pi}{24}

we would expect the final product to fall in the first quadrant.
6 0
3 years ago
X - 10 > 4x + 20 < x + 10
Delvig [45]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5.30 for 1 apple and 1 orange. They also need $7.30 for
Aneli [31]

Answer:

A fruit stand has to decide what to charge for their produce.

They need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange.

They also need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges.

TO DETERMINE

To put this information into a system of linear equations.

TO find a unique price for an apple and an orange

EVALUATION

Let the price of an apple = x and price of an orange = y

So From the first condition that they need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange we get

\sf{x + y = 5.30}x+y=5.30 - - - - Equation 1

Again from second condition that they need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges we get

\sf{x + 2y = 7.30}x+2y=7.30 - - - - Equation 2

So the required Set of linear equations are

x + y = 5.30

x + 2y = 7.30

Equation (2) - Equation (1) we get

y = 2

From Equation (1) we get

x = 5.30 - 2 = 3.30

Hence price of an apple = $ 3.30

The price of an orange = $ 2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Semmy [17]
5719 hope that helps
5 0
2 years ago
Tickets to a play cost $14 each by mail, plus a $2 processing fee for each order or one or more tickets. Write a rule to describ
Aneli [31]
The equation would be 14x+2=t......

Breakdown: 14 times X (the number of tickets purchased) plus the one time processing fee of 2 dollars will equal T (the total)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Darla uses 3 pink roses and 4 yellow tulips to fill each vase.She fills 7 vases.How many flowers does she use?
    8·2 answers
  • Can somebody help me please. It is a easy one
    5·2 answers
  • What is the simplified version of 3\sqrt{135}
    14·2 answers
  • A dieter is allowed to eat up to a pound of protein each day in the form of chicken and fish. One ounce of fish is equal to 100
    6·1 answer
  • What is the best representation of 1 and 3/4?
    14·1 answer
  • If two lines are parallel, their slopes will be the same. The slope is represented by the m in y=mx+b
    6·1 answer
  • In choosing what music to play at a charity fund raising event, Cory needs to have an equal number of piano sonatas from Mozart,
    5·1 answer
  • Do them all please please
    6·1 answer
  • A map of a trail in a park has a length of 4.5 centimeters from start to finish. The scale on the map states that 2 centimeters
    11·2 answers
  • I will give brainliest if answered correctly :D 5/1 (the fraction) MINUS 6!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!