Answer:
$0.18 per pencil.
Step-by-step explanation:
"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.
Your answer is 9.
Since you have
2(2)^2 you get 2(4) which is 8.
Then you have -3(2) which is -6.
Lastly you have the 7.
When you add it up you get.
9
Answer:
True
Step-by-step explanation:
have a great day!
Answer:
The answer is B. He spent 3 minutes eating lunch for every 10 minutes.
Step-by-step explanation:
He spent stuck inside during the brainstorm for:
20+18+12+10= 60 minutes in total.
And now we want to know what he did for every 10 minutes he spent in the rainstorm. To do that we need to divide what he did for every 10 minutes by the total of minutes that he was stuck:

And now we can multiply the time of the activities by 1/6 to get the time he did each activity every 10 minutes.
Reading:
minutes reading for every 10 minutes.
Eating:
minutes eating for every 10 minutes.
Watching TV:
minutes watching TV for every 10 minutes.
Drawing:
minutes drawing for every 10 minutes.
Therefore he spent 3 minutes eating lunch for every 10 minutes.
Answer:
7
Step-by-step explanation:
You can divide both 14 and 21 by seven and get a whole number.