1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
7

Beth is a transcriptionist, earning $12.00 an hour and Beth averages 1000 lines of transcription per day. What is the unit cost

per line to the department?
Business
1 answer:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
8 0

Answer:

$83.33 unit cost per line

Explanation:

The computation is shown below:

Data provided in the question

Earning per hour = $12

Number of lines of transcription per day is 1,000

By considering the above information, the unit cost per line to the department is    

= Number of lines of transcription per day ÷ Earning per hour

= 1,000 ÷ $2

= $83.33 unit cost per line

You might be interested in
Walsh Company sells inventory to its subsidiary, Fisher Company, at a profit during 2012. One-third of the inventory is sold by
Ivanshal [37]

Answer:

A. Retained earnings

Explanation:

At the end of the period, the temporary accounts are closed, their balance is transfer to retained earnings, so the COGS and the sales revenue involved in the intra-entity transfer are contained in the retained earnings account

7 0
3 years ago
"interest payments are payments made – current owners of –. because these payments are determined by the level of government – a
lorasvet [3.4K]
To
US Treasury bonds
debt
not readily
mandatory
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Concord Company has recently tried to improve its analysis for its manufacturing process. Units started into production equaled
Readme [11.4K]

Answer:

the material cost per unit is $4.60 per unit

Explanation:

The computation of the material cost per unit is shown below:

= Total material cost ÷ equivalent units of material

= $86,940 ÷ (18,900 - 1,000) × 100% + 1,000 × 100%

= $86,940 ÷ (17,900 + 1,000)

= $86,940 ÷ 18,900

= $4.60 per unit

Hence, the material cost per unit is $4.60 per unit

The same should be considered and relevant

5 0
3 years ago
How does pay structure affect company strategy ?
Dennis_Churaev [7]

Answer:

Economy

Explanation:

It affects per annum.

6 0
3 years ago
Complete the statements about a career as an applied mathematician by correctly filling in the missing information. If you’re th
Debora [2.8K]

Answer:

Mathematical literacy is the ability to analyze, reason, and communicate ideas effectively through posing, formulating, solving, and interpreting solutions to mathematical problems in a variety of situations.

The following clusters should be researched;

• Probability/Statistics

• Research/Optimization

• Discrete Mathematics

• Scientific Computing

The programs that emphasize mathematical reasoning, mathematical modeling and computation, abstraction from the particular, innovative application of mathematics, and development of new methodology.

Explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An arbiter is consulted when
    12·1 answer
  • Suppose that a jewelry store found that when it increased prices by 10 percent, sales revenue increased by 3 percent. Which of t
    13·1 answer
  • Which of the following typically has the lowest fees or cost to use?
    5·1 answer
  • Integrating the information streams produced by a firm into a single, coherent enterprise-wide set of data, and then using model
    6·1 answer
  • On December 31, the Income Summary account of Madison Company has a debit balance of $111,000 after revenue of $117,000 and expe
    9·1 answer
  • I worked hard<br>my exam.<br>for passing<br>for pass<br>to pass<br>to passing​
    5·2 answers
  • Suppose an initial investment of $100 will return $50/year for three years (assume the $50 is received each year at the end of t
    12·1 answer
  • PLS HELP QUICK<br> I’LL MARK BRAINLIEST
    5·2 answers
  • When the year-to-year changes in comparative balance sheet accounts do not coincide with the changes implied from amounts report
    5·1 answer
  • What must people taking out a mortgage agree to? Check all that apply. A loan amount plans for repairs an interest rate renovati
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!