1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
7

|x|-2≤3|x+1| +5<7 how do I shove this

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
6 0

3. <  \leqslant  {?}^{2}
You might be interested in
The value of the expression 23 +32–3x4–52-5+(7x4) is
Mashcka [7]

Answer:

24

Explanation:

(23+32)-(3×4)-(52-5)+(7×4)

(55)-(12)-(47)+(28)

  • 55-12=43
  • -47+28= -19
  • 43-19=24
4 0
3 years ago
What is the best defenition for sample as used in in statistics​
leva [86]

Answer: Well sampling is the process of choosing a representative sample from a target population and collecting data from that sample in order to understand something about the population as a whole. A data sample is a set of data collected and the world selected from a statistical population by a defined procedure.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
√50, √8, whats the area of the triangle no picture
Bas_tet [7]

Answer:

Area  = 10

Step-by-step explanation:

(\sqrt{50}×\sqrt{8})  ÷ 2 = 10

6 0
2 years ago
A florist has 49 red roses and 63 white roses. The florist wants to put an equal number of red roses in each centerpiece, along
RideAnS [48]
7..
49 can be equally divided by seven, which means there would be 9 red roses in each center piece. And 63 can be equally divided by 7 which means there would by 7 white roses in each center piece.
hope this helps
5 0
3 years ago
HELP WHICH ONE DO I PICK I NEED TO ANDWER NOW
icang [17]

Answer:

4.3 minutes per mile

Step-by-step explanation:

26 minutes divided by 6 miles is 4.333, so the answer should be 4.3 minutes per mile. Hope this helped :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Membership in the art club costs $10 per month plus a one-time charge of $25 for basic supplies. Each statement compares the num
    14·1 answer
  • What is the solution of (f+7)&gt;11?
    9·2 answers
  • Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
    10·1 answer
  • Which system of equations is represented by the graph?
    6·2 answers
  • Question 13. thank You so much
    7·1 answer
  • Can someone please help me with question c? Would be really appreciated :)<br> (Picture is attached)
    10·2 answers
  • What is the equation of a line parallel to y=-5x+3 that passes through (3,1)
    8·1 answer
  • When bicycles are sold for $200 each, a sports shop can sell 90 bicycles in a season. For every $10 increase
    6·1 answer
  • Explain the parts of an angle
    5·1 answer
  • Jeffrey is n years old. His sister is 5 years older than Jeffrey’s age. Write an expression that represents the relationship of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!