Answer:
So the answer is
Step-by-step explanation:
x)2943
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer:
y=3/4x+5
Step-by-step explanation:
Answer:
Del has 19 comic book
Step-by-step explanation:
to figure this out we need to take 57 and divide by the 3 given.
57 ÷ 3 = 19
so because we divided 57 by 3 we know the answer is 19
Del has 19 comic books
Answer:
y-4=(-1/2)(x-4)
Step-by-step explanation:
Slope=(8-4)/(-4-4)=-4/8=-1/2
The equation of the line is y-4=(-1/2)(x-4)