The answer would be 84 because 2miles is equal to 24 minutes so you would break that in half down to one mile. One mile would be 12 minutes. So you would multiply 12 times 7 which equals 84 which would be your answer.
3a) 3:1 or 3/1
3b) 3:4 or 3/4
4) 125 pages a day
5) 10 skittle per ounce in a bag
6) Market: $23.60/5= $4.72*7= $33.04, Orchard: $32.76/7= $4.68*5= $23.40, Which? Orchard because it is cheaper to buy 7 there than to buy 7 at market place because it is $00.30 cents cheaper at Orchard
7) Because money is always on top of time, amount, weight, etc.
Answer:
5 times 7 is 35
Step-by-step explanation:
u multiplies 7 times 5
Answer:
Y= $240
Step-by-step explanation:
Since he had 60 dollar bills and the dollar coins were 4 times that amount, you just multiply 60 by 4.
The equation is y=-5x + 20, x being the hours that go by after 5pm.