1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
2 years ago
5

A jet flies over the Air Force Base at 10:20 a.m. At 10:32 a.m., the plane passes over the Navy Base Station, 120 miles

Mathematics
2 answers:
ExtremeBDS [4]2 years ago
6 0
In 12 minutes it traveled 120 miles. So, it is going at 10 miles per minute.
stiv31 [10]2 years ago
5 0

Answer:

10 miles per minute

Step-by-step explanation:

it traves 120 miles in 12 minutes.

speed = distance / time

so 120/ 12 = 10

You might be interested in
Please help me on this problem
nevsk [136]

a cause their really isnt any ADEF like in letters

7 0
3 years ago
Subtract:<br> (-4x-7)-(-5x-2)
Pepsi [2]
I hope this helps you




-4x-7+5x+2


x-5
4 0
3 years ago
5(n–2)=5n–10 What is the awnser
Leokris [45]

Answer:

Anything

Step-by-step explanation:

5n - 10 = 5n - 10

It doesn't matter what you put in for n, the equality can never be anything but an equality.

Suppose n = 10,000,000

Then 5*10,000,000 - 10 =  5*10,000,000

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show different ways you can make 7502
Bingel [31]
3,751+3,751= 7,502
3,75l*2=7,502
15,004/2= 7,502
5,689+1,831=7,502
8,965-1,463=7,502
62*121=7,502
31*242=7,502
11*682=7,502
7,000+502=7,502
7,000+400+102=7,502
6,000+1,500+2



6 0
3 years ago
If I on't have this done by Friday it will be my funeral <br> 24 = 2x − 8
tensa zangetsu [6.8K]
Add the 8 to 24 and divide 32 by 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You test calories for a food item. The brand name has a mean of 158.706 and a sample standard deviation = 25.236, when seventeen
    5·1 answer
  • Describe which of the two points lies on the graph of the line<br> Y-x=4<br> A. 9,5<br> B. 5,9
    13·1 answer
  • Endpoint 1: (-1,2)<br> Midpoint: (9,-6)<br> Endpoint 2=
    7·1 answer
  • Simplify and solve each of the following equations.
    8·1 answer
  • 2+2 lalalaoaoaoasooaosa
    8·2 answers
  • Millie received a $15 tip on a meal that cost $65. What percent of the meal cost was the tip?
    9·2 answers
  • If 27 of every 48 residents of a small town are Male, and the total population of the town is 17,808,how many of the residents a
    10·1 answer
  • Which of the following polynomials has zeros at x = –4 and x = 7?
    9·2 answers
  • There are 12000 pupils in a school. Find the ratio of the boys to the girls if the number of girl is 650
    7·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!