Answer:
9 hours, 20 minutes
Step-by-step explanation:
When two ferries work together, they transport a day's cargo in 7 hours
The speed proportion or ratio of larger ferry to smaller ferry is given as 3 : 1
The sum of the ratio = 4 (3 + 1)
This means that it will take the smaller ferry = 7 x 4 hours to work alone = 28 hours, since the larger ferry is faster by 3.
Therefore, when larger ferry works alone, it will take it (7 x 4)/3 = 9.33 hours.
9.33 hours = 9 hours, 20 minutes.
Greetings! Hope this helps!
Answer
3 + 2h = 7
-3 -3
2h = 4
/2 /2
h = 2
Have a good day!
_______________
A brainliest would help tons! :D
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
It would be the last one, to inform readers about a topic using facts and details.
The correct answer for 12 is B