1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
3 years ago
13

Please help!!

Mathematics
1 answer:
Kryger [21]3 years ago
5 0
Switch y=2x+7 to 2x-y=-7 then multiply that equation by 2 to cancel out the y's. that ends up as 4x-2y=-14 which then you get x=-24. then you substitute x into one of the original equations y= 2(-24)+7 which equals y=-41
You might be interested in
What is the value of f(x) = 2(0.75)^x when x=3
Nadusha1986 [10]
<span>f(x) = 2(0.75)^x 
at x = 3
>> </span>f(3) = 2(0.75)^3 
>> f(3) = <u>0.84375</u>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 20 marbles. The probability of picking a yellow marble is 3/4. How many marbles are yellow?
emmasim [6.3K]
15 because 3/4 is equivalent to 75% and 75% of 20 is 15.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
beginning in 1996, a glacier lost an average of 3.7 meters of thickness each year. find the total change in its thickness by the
NemiM [27]
The answer I got was 59.2 
How I got it was that I counted how many years it was I got  16 years multiplied it by 3.7 and got 59.2
5 0
3 years ago
Find the surface area of the prism.
navik [9.2K]

Answer:

I cant see it ill go on your page when you post it with the picture.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with rates ratios and properties. ​
Anna71 [15]

Answer: 13:15

26:30

39:45

52:60

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • All computers are on sale for 10% off the original price. If x is the original price of the computer, then the function that rep
    8·1 answer
  • A book is on sale for $6 off of the regular $24 price. What percent is the discount? [Type your answer as a number.] Also please
    15·2 answers
  • Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
    9·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • Which of the following compositions will map figure z onto figure j
    15·1 answer
  • Can someone plz help me as soon as possible will mark brainliest
    13·2 answers
  • I’m just doing it for my niece but who knows it
    7·1 answer
  • 7 1/5 - (-4/5) <br><br>this is adding and subtracting rationals​
    14·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST
    8·2 answers
  • Brad is planning to attend a public university after he graduates from high school in 2.5 years. He is devising a plan to save m
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!