You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
10 or 25 and a lot more pretty much anything that ends with 0 or 5
The width is half the length, so is
width = (1/2)*length
width = (1/2)*(<span>3.2a + 0.18b) cm
width = (1.6a +0.09b) cm
The perimeter of the rectangle is twice the sum of length and width.
perimeter = 2*(length + width)
perimeter = 2*((3.2a +0.18b) cm + (1.6a +0.09b) cm)
perimeter = 2*(4.8a +0.27b) cm)
perimeter = (9.6a +0.54b) cm
Sasha did not get this answer, so apparently ...
her reasoning was not correct.</span>
Step-by-step explanation:
3x-2x=5+10 [taking variables on one side and constant on other]
x=15
soln:
3x-5= 2x+10
3x -5+5=2x+10+5 [ adding 5 on both side]
3x=2x+15
3x-2x=2x+15-2x [subtracting 2x on both side]
x=15
Ans=15
Answer:
1.4 feet
Step-by-step explanation:
To determine area we multiply height X width
2 X .7 = 1.4