1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kenny6666 [7]
3 years ago
15

Harry went to the bakery with $50 to buy cupcakes and fruit tarts. One cupcake costs $3.50 and one fruit tart costs $3. Harry bo

ught 8 cupcakes and x fruit tarts. Write an inequality that expresses the relationship between the total number of cupcakes and fruit tarts Harry can buy the amount of money he has
Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]3 years ago
4 0

Answer:

28+3x\leq 50

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Cost of one cupcake = $3.50

Cost of one fruit tart = $3

Total money Harry have = $50

Harry bought 8 cupcakes and x fruit tarts.

We have to write the inequality giving relation between the total number of cupcakes and fruit tarts Harry can buy the amount of money he has.

Total cost of purchase =

= Total cost of cupcakes + Total cost of fruit tarts

=(8\times 3.50) + (x \times 3)\\=28 + 3x

Now, this total cost of Harry's purchase should be less than than equal to $50.

28+3x\leq 50

is the required linear inequality.

You might be interested in
Pre-Calculus question:
zhuklara [117]
You already have figured the main idea. In this case, the population is growing 1.9% a year. This word can be translated into: multiplied by 101.9% (100+1.9%). That means the P0 is 6 bill, the base is 101.9%(or 1.019) and the time is 50 years. The calculation would be:
<span>P(t)=P₀a^t
</span>P(t)=6 billion * 101.9%^50= 6 billion * <span>2.56276= 15.38 billion</span><span>

</span>
5 0
3 years ago
A. (H, 1) (H, 2) (H, 3) (H, 4) (H, 5), (T, 1) (T, 2) (T, 3) (T, 4) (T, 5)
grigory [225]
B
m,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
7 0
3 years ago
Help please !! thank you!
lisov135 [29]

Answer:

.5

Step-by-step explanation:

if you put ur mouse on -2 then move to the right 1.5 you will get .5

Hope this Helps!!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the total cost : $20 meal; 9% tax on meal; 20% tip on meal​
Mrac [35]

Answer:

the meal cost $25.8 in total.

Step-by-step explanation:

9% of 20 is 1.8

20% of 20 is 4

20 + 1.8 + 4 = 25.8

May I have brainliest please? :)

3 0
3 years ago
Coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee
Anna007 [38]

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz answer and thank you
    10·2 answers
  • HELP DUE NOW! BRANLIEST AND LOTS OF PONTS
    8·2 answers
  • I plan to sell lemonade. If I spend $15 on products and then plan on selling glasses for $2 each, how many glasses do I need to
    15·1 answer
  • PLEASE HELP
    12·1 answer
  • If sin=2/3 and tan is less than 0, what is the value of cos
    14·1 answer
  • ASAP <br><br> -JUST ANSWER- PLSSSSS
    9·1 answer
  • Help plz:)))I’ll mark u Brainliest
    9·1 answer
  • On a coordinate plane, a line goes through (negative 3, negative 3) and (negative 1, 5).
    15·2 answers
  • When Tara, a nurse, works on Saturdays, she is paid a $30 bonus plus $20 per hour worked.
    12·1 answer
  • Why does the square root of 3 x the square root of 3 = 3?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!