1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
3 years ago
8

Can you cut a pizza into eleven pieces using exactly four straight cuts?

Mathematics
1 answer:
Anastaziya [24]3 years ago
6 0
I hope this helps :)

You might be interested in
Which system of the equation is represents by the graph?<br><br><br>​
pashok25 [27]
Sorry just needed points to use this app
3 0
2 years ago
Three cards are chosen from a standard deck of 52 playing cards with replacement what is the orobsbility every card will be a he
Ne4ueva [31]
1/4 x 1/4 x 1/4 = 1/64

There is a 1/64 chance that they will all be hearts.
7 0
3 years ago
jess has $22 and saves $5 each week rosie has $10 and saves $8 each week how many weeks till they have the same amount of money
Lemur [1.5K]
Answer: 5 weeks

Explanation:
Jess starts with $22 and saves $5 per week, Rosie has $10 and saves $8 per week.

In order to find an equal amount of money between the two girls is by finding a common denominator.

Jess- 22, 27, 32, 37, 42
Rosie- 10, 18, 26, 34, 42

Since we found that they can both end up with $42, after a certain amount of weeks have passed, now you’ll want to count how many numbers are in each row to find the amount of weeks it took to get to an equal amount
4 0
3 years ago
If a triangle has a side length of 10 <br> 12 and 15 what type of triangle is it
Alex73 [517]
Acute. Step-by-step explanation: Using the Triangle Inequality Theorem you know that the sum of the lengths of two sides of a triangle are greater than the length of the third side.
8 0
3 years ago
Becky is renting a car for her vacation. The rental costs $350 per week plus 20 cents per mile. If Becky can spend no more than
gladu [14]
350+.20m=500
So the answer is C.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • mark went to two stores to buy a shirt,pants,and shoes. he wants to know which store has the better deal. ( item:shirts $23.89,p
    13·1 answer
  • Please solve question above
    7·2 answers
  • A triangle can be formed with side lengths 3 in, 5 in, and 9 in. True or False?
    12·2 answers
  • Solve the system of equations.
    14·2 answers
  • What the answer is I really need help
    9·2 answers
  • 11/1,000 as a decimal
    15·1 answer
  • Given the table of values below, which equation best represents the information?
    7·2 answers
  • Find the missing side of each triangle
    11·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Which of the following is not a Pythagorean triple?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!