1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pav-90 [236]
3 years ago
9

Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]3 years ago
6 0

Answer:

36 cans for $3.32

Step-by-step explanation:

36 cans = $3.32

1 can =$ 0.092

9 cans = $0.91

1 can = $0.01

0.09 and 0.1 the cheaper is 0.09 dollars so 36 cans for $3.32 is better

You might be interested in
Six times a number is greater than 20 more than that number. What are the possible values of that number?
seropon [69]
It would be easier to translate this into mathematical terms first.
Let n = the unknown number

6n <span>> n + 20

Subtracting both sides by n to simplify:
6n - n </span><span>> n + 20 - n
</span>5n <span>> 20
</span><span>
Dividing both sides by 5:
5n/5 </span><span>> 20/5
</span>n <span>> 4
</span><span>
Among the choices, the correct one is the second choice.

</span>
4 0
3 years ago
Find the product (7m^2-3m-7)(m^2-7m-6)​
earnstyle [38]

Answer:

7m^4-52m^3-28m^2+67m+42

Step-by-step explanation:

(7m^2-3m-7)(m^2-7m-6)

7m^4-3m^3-7m^2-49m^3+21m^2+49m-42m^2+18m+42

7m^4-3m^3-49m^3-7m^2+21m^2-42m^2+49m+18m+42

7m^4-52m^3-28m^2+67m+42

4 0
3 years ago
HELP i need it on my final
ANTONII [103]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

when x = 5, f(x) = -2

hope this helps. good luck

8 0
3 years ago
Please help me with this questions
zalisa [80]
He messed up step 2 he added instead of multiplying
4 0
2 years ago
What is 2+2?!?!?!?!?!
Valentin [98]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (PLZZZZ HELP ME its actually easy I am trying to check my work) Bob's family of three was driving to Washington D.C.. They were
    8·1 answer
  • Jack had a company spray a sealant on an outdoor patio. The patio is 52 feet by 24.25 feet. If the company charged Jack 1,361.88
    10·2 answers
  • Based on the model ​N(1154​,81​) describing steer​ weights, what are the cutoff values for
    13·1 answer
  • Pls help I never did this before
    6·2 answers
  • What is expanded form?
    6·2 answers
  • Bo pay bills with 1/2 of his paycheck and put 1/5 of the remainder in savings the rest of his paycheck he divided equally among
    11·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE!!!!!
    15·1 answer
  • Please help me solve this.
    13·1 answer
  • Paige has a cell phone plan that charges $0.06 per minute plus a monthly fee of $15.00. She budgets $25.50 per month for her tot
    11·1 answer
  • 6% of a length is 390m what is the original length
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!