The first one is correct, just match the numbers with the corresponding sides of each triangle
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
<h3>
Answer: Choice A</h3>
Explanation:
Each table has x = 10 in it. Plug this value into the given equation.
y = -2x+17
y = -2*10+17
y = -20+17
y = -3
The input x = 10 leads to the output y = -3. Table A shows this in the middle-most row. So that's why choice A is the answer. The other tables have x = 10 lead to y values that aren't -3 (eg: choice D has x = 10 lead to y = 12), so we can rule them out.
Answer:
3168
Step-by-step explanation:
you mean (6)528
so it is 6 times 528=3168
Complementary angles add up to 90 degrees whereas Supplementary angles add up to 180 degrees.
If this helps can I please have brainiest? Thanks