1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
3 years ago
9

A function is represented by the graph.

Mathematics
1 answer:
Ahat [919]3 years ago
5 0

If you mean find the y intercept:

y= 5x - 6

so in order to find the y intercept just substitute x with 0 so you get:

y=5*0-6\\y=0-6\\y=-6

Answer:

y = -6 or

(0,-6)

You might be interested in
8+4a+6.2−9a simplify
zmey [24]
<span>8+4a+6.2−9a
= -5a + 14.2

hope it helps</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 6-kilograms<br> bag of potting soil costs $4.08. What is the unit price?
Yanka [14]

Answer:

$0.68 or 68 cents

Step-by-step explanation:

4.08/6 = .68

5 0
2 years ago
Write an inequality for the given statement:the sum of x and 25 is less than 75
tiny-mole [99]

Answer:

x + 25 < 75; x < 50

Step-by-step explanation:

The inequality says the sum of x and 25 (written as x + 25) is less than (<) 75.

The inequality is written as: x + 25 < 75

My work for solving the inequality is in the picture.

4 0
2 years ago
Guys u have to help me im trying for one hour
Tpy6a [65]

Answer:

12 is the answers for the question

Step-by-step explanation:

please give me brainlest

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Helppppp fastttttttttttttttttttt
boyakko [2]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

think big it is pretty easy

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this math problem 3/10+2/5
    8·2 answers
  • 1.Estimate.First round to the nearest whole number(show ur work)
    8·1 answer
  • Can anyone please help me with this geometry!!!!
    6·1 answer
  • 0.563498 to 3 decimal places
    12·1 answer
  • Solve x2 + 2x = 4 for x by completing the square.
    6·2 answers
  • I have no idea how to do this. Please help.
    8·1 answer
  • Jim's parents keep a chart on the wall where they mark how much Jim grows each year. When Jim was 15, he grew 1/4 of an inch and
    6·1 answer
  • Ryan and his children went into a bakery and will buy cupcakes and brownies. Each cupcake costs $4.75 and each brownie costs $1.
    6·2 answers
  • What is the answer of this question I need to know now
    14·1 answer
  • Select the value of each expression.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!