Ratio is the comparison of sizes of two quantities of the same unit. Proportions are the equality of two ratios. A/b =c/d
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
number 1 - 2 is bigger ----- Number 2 - 1 is bigger ------ Number three - 5 is bigger
Step-by-step explanation:
9514 1404 393
Answer:
(b) One figure is a rotation image of the other
Step-by-step explanation:
The axis of symmetry is horizontal for the left figure, and vertical for the right figure. The right figure has been rotated 90° CW from the left figure.