1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
8

PLEASE HELP, THANK YOU!!!

Mathematics
1 answer:
gladu [14]3 years ago
3 0
5500+100.50x=4597+<span>175.75x
</span>175.75x-100.50x=5500-4597
75.25x= 903
x=903/75.25
x=12
for 12 ton of sugar <span>the two companies charge the same</span>
You might be interested in
Use the number line. Enter the integer value that point D represents.
GenaCL600 [577]

Given:

A number line from -10 to 10 with 20 tick marks.

Point D is 1 tick mark to the left of 5.

To find:

The integer value that represents point D.

Solution:

A number line from -10 to 10 with 20 tick marks. It means, each mark represents the integer values from -10 to 10.

We know that, as we move towards left on a number line the value decreases and as we move towards right the value increases.

Point D is 1 tick mark to the left of 5. It means, point D represents the integer value which is 1 less than 5.

5-1=4

Therefore, point D represents the integer 4.

4 0
3 years ago
Solve: 3/8+1/4=20<br> Plz help with this question
OleMash [197]
It’s incorrect !! hope this helps:))
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many packs of batteries can you buy with $189 if one pack costs $21
ANEK [815]

To find the answer, you must divide it.

189 ÷ 21 = 9

Answer: You can buy 9 packs of batteries with your $189.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help asap!! The answer is not 3.
postnew [5]

Answer:

try 7

Step-by-step explanation:

owo

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume ?
lukranit [14]

Answer:

Amount of space occupied by a three-dimensional object is called its volume.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you bought a stock last year for a price of $73, and it has risen 7.1% since then, how much is the stock worth now, to the ne
    5·2 answers
  • 15 is divisible by 75 true or false ? need it right now :)
    12·2 answers
  • Kelsey's water bottle holds 4 cups of water. How many times can she fill her water bottle from a 1-gallon jug of water?
    6·1 answer
  • Divide 144g in the ratio 7: 11​
    10·2 answers
  • You buy a storage case that holds 170 collectible die-cast cars. You have 137 die-cast cars. Write an inequality that describes
    6·1 answer
  • Elisa puts $1,000 into each of 2 bank accounts.
    8·2 answers
  • Plz Help you don't need to answer all just sum of them
    14·2 answers
  • An 8-ounce box of Crispy Crackers costs $1.59 and a 32-ounce box costs $6.79. Which box is the better buy?
    15·1 answer
  • On a certain hot​ summer's day, 288 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.75 for children and $2.50 for
    11·1 answer
  • (4x+5)(4x−5) <br>I'm stuck can someone please help me ​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!