1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
12

Graph the function f(x)=5x^2

Mathematics
1 answer:
victus00 [196]3 years ago
3 0

Hope this helps!!!!!!!!!!

You might be interested in
I dont know how to do thiss can someone help
lesantik [10]

Step-by-step explanation:

REO=RBO=67

BOR=ERO=91

REB=REO-BE0=67-32=35

RYE=180-ERO-REB=180-91-35=54

3 0
3 years ago
This scatterplot shows the mean number of people per square mile in the US during every tenth year since 1900.
Salsk061 [2.6K]

Answer:

C is the closest estimate

6 0
3 years ago
The cost of 20⅕ oranges is rs 300,what is the cost of a kg oranges?​
JulijaS [17]

Answer:

weight not defined

Step-by-step explanation:

The cost of 20⅕ oranges is rs 300 ,what is the cost of a kg oranges?

HOW ARE WE SUPPOSE TO KNOW THE WEIGHT IF ONLY THE PRICE IS GIVEN

5 0
2 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jake is taking four of his friends to dinner. At the restaurant, a meal, side item, dessert, and drink cost $5.60. The first dri
KonstantinChe [14]
It's the third one! Hope this helps:3
3 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 3 more English teachers than math teachers at strey Junior Hight. If the ratio of english teacher is 6:5 how many math
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is
    10·1 answer
  • A rectangular garden has length twice as great as its width. A second rectangular garden has the same width as the first garden
    14·1 answer
  • How do I get the square root on a calculator
    11·2 answers
  • A
    5·1 answer
  • Does anyone know the answer? Ty
    13·2 answers
  • What is the answer to this?<br><br> What are the 2 equations for this?
    12·1 answer
  • The volume of a sphere is 1436.8 ft· Find the radius of the sphere.
    10·1 answer
  • the hammer throw is an Olympic even which employs a metal ball attached to a 4 foot chain. an athlete spins the chain and hammer
    7·1 answer
  • A triangle has a base of 6 yards and a height of 9 yards. By how much does the height need to decrease for the area to decrease
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!