1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
14

he end of a baseball game, the players were given the choice of having a bottle of water or a box of juice. Of all of the player

s, 12 chose a bottle of water, which was 3/4 of the total number of players. Write and solve an equation to determine p.the total number of players at the baseball game.​
Mathematics
2 answers:
Mnenie [13.5K]3 years ago
6 0

Answer:

12 is 3/4 of what number? You need to divide by the top and multiply by the bottom. 12 divided by 3 is 4, and 4 times 4 is 16.

amm18123 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

12 divide by 3/4

You might be interested in
A pizza restaurant sells containers of juice that it marks up 75 percent above its wholesale cost. If the restaurant marks up ea
Fed [463]
0.90 = 175% of the original price
X * 1.75 = 0.90

(0.90 / 175) * 100 = $0.51

Hope this helps! :)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression (2)^6?
Mumz [18]
The value of the expression (2)^6 is 64.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help marking brainly first awnser
solong [7]
Option as is correct hope this helped have a nice day
8 0
3 years ago
URGENT!!! SOMEONE HELP
Klio2033 [76]

Answer:78% countries

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
-4 = r divided by 20 − 5<br> Solve for R
Sidana [21]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Simplify both sides of the equation.

−4= r 20 −5 −4= 1 /20 r+−5 −4= 1 /20 r−5

Flip the equation.

1 /20 r−5=−4

Add 5 to both sides.

1 /20 r−5+5=−4+5

1 /20 r=1

Multiply both sides by 20.

20*( 1 /20 r)=(20)*(1)

r=20

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The distance d (in miles) you travel in a car is given by the two equations shown, where t is the time (in hours) and g is the n
    7·2 answers
  • What is 0.16666666667 rounded to?
    8·1 answer
  • PLEASE HURRY
    14·1 answer
  • describe a ratio in words about the coins that compares the whole coin collection to one part of it then write the ratio in at l
    11·2 answers
  • Which best describes how to find an equation of the line shown?
    10·1 answer
  • Perform the operation and reduce the answer fully. 11/20 - 7/12​
    8·1 answer
  • Need help, please<br> will give brainly
    14·2 answers
  • You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost
    12·2 answers
  • Look at the picture of a scaffold used to support construction workers. The height of the scaffold can be changed by adjusting t
    8·1 answer
  • Nellie has a bankruptcy on her credit report and therefore pays higher interest rates on her current loans. She took out a car l
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!