1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erik [133]
3 years ago
14

What is the difference in cost​

Mathematics
1 answer:
vampirchik [111]3 years ago
3 0

Answer:

Brand A is more expensive by .02 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce, take the cost and divide by the number of ounces

Brand A

1.28/8 =.16 per ounce

Brand B

1.68/12 = .14 per ounce

The difference is .16-.14 = .02 per ounce

You might be interested in
Solve this equation using elimination: 4x-y=8;6x+y=2
fomenos
Solve simultaneously.

4x - y = 8
6x + y = 2


Multiply top equation by 6, and bottom equation by 4, to eliminate x, so that we can find y.
~
24x - 6y = 48
24x - 4y = 8

Subtract top from bottom to form one equation.
~
-2y = 40
Therefore y is 20.

Put y back in to an equation, such as 4x - y = 8.
~
4x - 20 = 8
4x = 28
x = 7
7 0
3 years ago
Ill give brainilest, question is in the picture.
yuradex [85]

Step-by-step explanation:

1. true

2. false

3.true

4.false

5. ( may be false)

6 .(may be false)

3 0
2 years ago
What is the anwser to the math problem​
Mariulka [41]

Answer:

whats the problem

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Help plz very very confused
sergij07 [2.7K]

Answer:

x=-2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A 150-unit apartment complex is infested with rats. The apartment caretaker checked 9 units and found the following number of ra
MA_775_DIABLO [31]
{2, 5, 3, 1, 0, 3, 7, 2, 2} is the data set. We can find this by finding <span>relative frequency of 3 = 2/9 = 0.22 and then 150 times .22 = 33 units</span>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with both answers and explain please
    7·2 answers
  • Find the area of ths-figure
    7·1 answer
  • Solve the equation 9r - 2 = 16 for r.<br> A) 1<br> B) 2<br> C) 4<br> D) 6
    12·1 answer
  • Jamie rode her bike home for 5 blocks before realizing she forgot her math book at school and would need it for her homework. Sh
    12·1 answer
  • Question 1(Multiple Choice Worth 1 points)
    6·2 answers
  • Will a stand that can hold up to 40 pounds support a 21 kilogram television
    10·2 answers
  • Sheldon invests $15,000 in an account earning 3% interest, compounded annually for 12 years. Seven years after Sheldon's initial
    9·1 answer
  • 4. Calculate the volume of material used in making 100 ft of 4-in. type M, copper tubing.
    8·1 answer
  • Part
    6·1 answer
  • Jimmy is putting up a fence around his rectangular garden. One side of the garden is 20 feet long, and b represents the width
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!