1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ASHA 777 [7]
3 years ago
10

Pls help me I don’t understand

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
6 0

Answer:

m<PXQ Is Acute

m<QXN is Obtuse

Step-by-step explanation:

Acute Angles are lsss than 90⁰

Obtuse Angles are greater than 90⁰

Right angles are exactly 90⁰

You might be interested in
Hey
Ray Of Light [21]
To find the first blank, just replace x in the equation with 12 and solve.
a(12) = 50 - 1.25(12) = your answer for blank 1

For blank 2: because x represents the number of apps on her phone, and x is given 12 for this problem, she bought 12 apps.

For blank 3: You would mention how many apps she got twice, so not the first option or the third option. It should be the answer from the first blank because the equation represents how much money is in her account.
7 0
3 years ago
How much will a 20% tip be if the subtotal for a meal is $99.25?
fiasKO [112]

Answer:

$19.85 tip

Step-by-step explanation:

To find the % of something simply turn 20% to a decimal (.2) then times it by the number you want .2 * 99.25 = 19.85

7 0
3 years ago
Please help please help
Brums [2.3K]

Answer:

1: A

2:C

3: B

4:27

5:16

6:1

8 0
2 years ago
Write the whole number that correctly completes the word problem:
irina1246 [14]

Answer:

2/3(two thirds) of the 24 hour day awake, amounts to 24 x 2 / 3 hours awake which is equal to 16 hours awake

Step-by-step explanation:

24 x 2/3

there are many ways to evaluate this mentally, if you know 8x3=24, for instance you can multiply top and bottom of 2/3 by 8 yo gey 24 x 16/24 which is 16 hours

4 0
3 years ago
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
Arlecino [84]

Answer:

3.15

Step-by-step explanation:

10.08 / 3.2 = 3.15

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 12x-10y=-19 in slope intercept form?
    10·1 answer
  • What is the slope of the tangent line through (0,-3) and (x,y) for y = 3x2 - 3 and x=1?
    15·1 answer
  • Un globo busca aterrizar en medio de dos ciudades A y B, cuya distancia entre si es de 200 km. Si se mide el ángulo de elevación
    7·1 answer
  • Solve by extracting roots. Round your answers to two decimal places.
    10·2 answers
  • Please help!! thank you.
    11·1 answer
  • How many mph is 32 miles in 4 hours
    13·2 answers
  • Elise fills a waffle cone with ice cream exactly level to the top of the cone.if the cone has a diameter of 2 3/8 inches and a h
    6·1 answer
  • Ima be posting a lot of questions so...cash in. (ONLY if you know the answers)
    5·2 answers
  • Which of these relations is a function
    15·2 answers
  • Consider the diagram below which of the following represents the values of x and y?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!