1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
3 years ago
15

The sum of a number 9 is multiplied by -2 and the answer is -8 find the number.

Mathematics
1 answer:
GalinKa [24]3 years ago
8 0
<h3><u>The missing number is equal to -5.</u></h3>

-2(x + 9)  = -8

<em><u>Distributive property.</u></em>

-2x - 18 = -8

<em><u>Add 18 to both sides.</u></em>

-2x = 10

<em><u>Divide both sides by -2.</u></em>

x = -5

You might be interested in
Which function will produce the same graph as the function shown below?
pav-90 [236]
I think the correct answer from the choices listed above is option D. The function that will produce the same graph as the function y=(x+1)(x-3) would be <span>y=x^2-2x-3. Both equations are the same. You can confirm it by simplifying the equation. Hope this answers the question.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help i have been stuck on this problem
liberstina [14]
The second one is correct
4 0
3 years ago
Mrs. chin paid a 20 percent tip on the bill for lunch.if the tip amount was $2.75, what was the bill for lunch before the tip wa
bija089 [108]
The original bill for the lunch was $13.75
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help. thank you :)
Zina [86]

Answer:A

Step-by-step explanation: your answer is A

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP
dexar [7]

Answer:

A.-4x^2y^4

that the answer

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A cube-shaped box has a volume of 64 cubic inches. If the box is packed full of cubes with edge lengths of 1 inch, how many cube
    5·2 answers
  • Anwser the question quickly!
    5·2 answers
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • Can someone please explain the answer to 4 1/3+ 2 3/4+ 1/6
    5·1 answer
  • How to get these variables?
    11·1 answer
  • Simplify the inequality​
    14·2 answers
  • HELP PLS
    13·2 answers
  • Grandma received 0.25 liters of medicine from her doctor. The directions asked her to take one teaspoonful 3 times daily until i
    9·1 answer
  • A watch is sold for $130 at a loss of $30. what was the original cost of the watch​
    10·1 answer
  • Tony is borrowing $10 from his mom every week for buying more toy cars for his Hot Wheels collection. How much money does he owe
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!