1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
3 years ago
11

Solve the inequality 4y+3x-y>-6x+12

Mathematics
1 answer:
Nady [450]3 years ago
5 0
First, combine like terms.

3y+3x>-6x+12

Next, because there can not be the same variable on both sides, add 6x to both sides.

3y+9x>12
You might be interested in
Write a proportion for the statement.<br> 40 is to 10 as 32 is to 8.
Svetach [21]

Hi! ⋇

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

  All proportions have <u>this</u> <u>form</u>:

  \sf{\dfrac{a}{b}=\dfrac{c}{d}}, Where \sf{\dfrac{a}{b}} is equal to \sf{\dfrac{c}{d}}.

 If \sf{\dfrac{a}{b}\neq\dfrac{c}{d}}, it's <u>not</u> a proportion.

_________________________

  Here we have two pairs of numbers:

40,10 and 32,8.

Written As a <u>proportion</u>, they <em>look like</em> :

\sf{\dfrac{40}{10}=\dfrac{32}{8}}

Hope this made sense to you :)

\it{Calligrxphy}

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6 0
2 years ago
Circle.center:(2,-5).radius:9
Kaylis [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

eq. of circle with center (h,k) and radius=r is

(x-h)²+(y-k)²=r²

reqd. eq. is

(x-2)²+(y+5)²=9²

8 0
4 years ago
What is the total number of students in the dataset?
Allushta [10]

total number of student in the data set in the dataset is 90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three friends go grocery shopping together, and each guys the same kinds of strawberries. Akio buys 2 pounds and pays 1.50. Gord
Sav [38]

Answer: Graph B

Step-by-step explanation:

The unit price for the strawberries is:

= 1.5 / 2

= $0.75 per pound

Graph B is the right graph as it uses a unit price of $0.75 per pound for strawberry price. This is why it has points of the graph that mirror the friends purchases such as (2, 1.5) , (3, 2.5) and (4, 3).

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
in one hour thirty two cars pass through a particular intersection at the same rate how long would it take for 96 cars to pass t
USPshnik [31]

Answer:

72 hours

Step-by-step explanation:

1hour30minutes times 48 cars (since TWO pass every 1:30, not one)

equals 72 hours, or three days

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Draw a Venn diagram to illustrate this conditional: Cars are motor vehicles.
    14·1 answer
  • I don't know this 17/21 - 2/10
    14·2 answers
  • 800 calories for 7 servings of pastries how many calories per serving
    8·2 answers
  • comparing across all counties in the state of ohio, Hocking county has the highest prevalence of obesity. In hocking county, the
    13·2 answers
  • Pls help me i dont get this at all!!!!! ASAPP
    12·2 answers
  • lf the owner has $700 to spend on trees, how many can he purchase? Show or explain your work. Based on the table, what will be t
    8·1 answer
  • you need to read the directions before you answer!!!!!! It's scatter plots and I need it done by 4:30 my time!!!!!!! if it is po
    14·1 answer
  • How do i write an equation in point-slope form for a horizontal line that passes through(4, –2)??
    11·1 answer
  • 7x - 22 = 41<br> Im having trouble with this problem
    6·2 answers
  • Prove that the natural number x is prime if and only if x&gt;1 and there is no positive integer greater than 1 and less than or
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!