1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
3 years ago
11

What is the answer of 17 and 16 ​

Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
6 0

Answer:

c)

Step-by-step explanation:

16) Cost price = Selling price  * 100 / (100- loss%)

= 800 * 100 / 80 = 10*100 = 1000

Loss = Cost Price - Selling price = 1000 -800 = 200

You might be interested in
The second term of a GP is 18 and the fifth term is 486 find the first term and the common ratio​
valentina_108 [34]

Step-by-step explanation:

everything can be found in the picture

5 0
3 years ago
If 8 boxes of crayons cost $20 , what would 6 boxes cost ?
Y_Kistochka [10]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

To figure thsi out, you do 20 divided by 8, which gives you 2.5 ($2.50.)

Next you do 2.50 x 6 which gives you 15 ($15.)

The answer is $15.

(The upcoming and this sentence is pre-written and copy and pasted in every brainly question or comment I write or answer.) If this answer helped you please consider giving it brainliest. If my answer was wrong and you got marked wrong for it, I deeply apologize and hope you will forgive me, since everyone makes mistakes sometimes. If you need me to elaborate on my answer or give further explanation on it, please ask and I will do so. If you need to explain your reasoning on your work feel free to use my words- word for word- without crediting me, the answer was made for you anyways! Hope yall learn from my answer and it helps you in the future with assignments, quizzes, test’s, and more!

- •Trix•

( Yes I know my - •Trix• thingy is not my user but it’s what I would change it to if I could but I can't, please address me as Trix while commenting or talking to me here.)

6 0
3 years ago
What is the median of the data
anyanavicka [17]

Answer:

The median of the data is 3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the following direct proof. 1) Triangles are the only polygons with three sides. 2) The polygon has three sides. 3)____
oksano4ka [1.4K]
<span>Complete the following direct proof.
1) Triangles are the only polygons with three sides.
 2) The polygon has three sides.
3) Thus, triangles are polygons.

</span>
4 0
3 years ago
The perimeter of a rectangular lot of land is 436 ft. this includes an easement of x feet of uniform width inside the lot on whi
telo118 [61]
Given the Perimeter of the Lot is 436 ft, and an inner building whose base measures 122ft by 60ft. The key in the problem is that the easement is uniform.

Let X be the measure of easement. See attached

You will derive the equation where if you add X on the length of the inner rectangle length and width, you have below equation

P = 2L + 2W
P = 2*(122+2X) + 2*(60+2x)
436 = 244+4x + 120+4x

Rearranging the equation by shifting all constant on one side.
8x = 436-244-120
8x = 72
x=9 ft

Answer is 9ft easement for with respect to the base of the inner building.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Which of these best describes a scientific theory
    12·1 answer
  • Julia charged $612 to her credit card. The cost of her next purches caused her to go over her credit limit of$2000.
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!
    11·1 answer
  • At school 2 out of every 5 students in the sixth grade are members of the band which ratio represents the number of 6th graders
    9·1 answer
  • Use the formula to evaluate the series 1+2+4+8+...a10
    9·1 answer
  • Answer ASAP for brainliest
    12·2 answers
  • Construction crews are building a highway between the towns of Washington and Jefferson. Currently the highway is 16.25 miles lo
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to sq root 36/25
    12·1 answer
  • Please help with math problem give 5 star if do
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!