1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
10

A recycling plant process an average of 1/3 ton of glass each minute. At approximately what rate does the recycling plant proces

s glass,in tons per day? (1 day = 24hrs)
Mathematics
2 answers:
guapka [62]3 years ago
5 0
1/3 * 60 minutes * 24 hours = 480 tons/day
Katyanochek1 [597]3 years ago
5 0
480 tons per day
multiply one-third by 60 and by 24
You might be interested in
In 4567 which number means ones?​
Wittaler [7]

Answer:

7 means ones because it is the units

Step-by-step explanation:

4= thousand

5= hundred

6= tens

7=ones / unit

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A basket of fruit contains four oranges five apples and six bananas. If you choose a piece of fruit at random from the basket, w
Leni [432]

Answer:

6/15

Theres 6 bananas & 15 fruits total

8 0
3 years ago
2x^2-12x-32=0 solution
Charra [1.4K]

Answer: x=−2 or x=8

Step-by-step explanation:

Step 1: Factor left side of equation.

2(x+2)(x−8)=0

Step 2: Set factors equal to 0.

x+2=0 or x−8=0

x=−2 or x=8

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gabriella wants to earn $300 to buy a bike. She earns 12% commission at her job selling shoes. How much does she need to sell in
alekssr [168]
$2500 is what she would need to sell.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
S is the centroid of triangle XYZ. What is the length of SW? 5 units 11 units 22 units 28 units plzzz help
tatiyna

Answer: 11 units

Step-by-step explanation: Just took it on edg.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • angelina has 5 cakes. She wants to cut them into 1/5 pieces. How many pieces will she be able to cut??
    7·1 answer
  • Question 1
    13·1 answer
  • A backpacker hikes toward a campsite at a steady rate until she stops to rest for a while. She then continues hiking to the camp
    15·2 answers
  • What is the answer to ....... <br>-6 + 10 + (-7)=?​
    14·2 answers
  • Seven years ago, lan purchased a $265,000 home with a 30-year mortgage at 3.5%. Having recently lost his job, he can no longer a
    11·1 answer
  • If a fleece blanket costs $13.99 and a $0.06 sales tax is applied. How much sales tax would a person pay?
    11·1 answer
  • I need help with this question pleas e
    6·1 answer
  • Write an equation to represent the values in the table.
    6·1 answer
  • Can someone explain what to do
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!