1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
7

Solve for x, show all of your work: -2x – 4 < 10

Mathematics
1 answer:
NNADVOKAT [17]3 years ago
3 0
<span>-2x – 4 < 10
add 4 to both sides
-2x - 4 + 4 < 10 + 4
simplify
-2x < 14
divide both sides by -2
-2x/-2 < 14/-2
simplify
x < -7</span>
You might be interested in
What is 1600+3200 pls
andre [41]

1600+3200 = 4800

Answer: 4800

7 0
3 years ago
Help in the question above please
Shkiper50 [21]

Answer:

A)11

Step-by-step explanation:

These are matrices one dimensional with one column and 3 rows each.

-The product of the matrices is obtained by multiplying the correspond values and summing up;

pq=\left[\begin{array}{ccc}3\\2\\-1\end{array}\right] \times\left[\begin{array}{ccc}5\\-1\\2\end{array}\right] \\\\\\\\=(3\times 5)+(2\times -1)+(-1\times 2)\\\\=15+-2+-2\\\\=11

Hence, the product of p and q is 11

4 0
3 years ago
Is 15 cm greater than or less than 150 mm
Alekssandra [29.7K]

Answer:

Those are the same measurment!

Step-by-step explanation:

Conversion:

Conversion is 1cm=10mm

6 0
2 years ago
If AC = 10 and CG = 21, find AG.
stellarik [79]
The answers 59 because 90 degrees is the angle so 21 plus 10 equals 31 and 90-31 equals 59
8 0
4 years ago
ATCE Learning Center wants to make a net profit of $650,000 on the manual it sells to schools. The fixed costs for producing the
Elanso [62]
We are to solve for the price per unit. Let "x" be the price per unit.
The given values are the following:
 Variable Cost = 1250,000 *x
Fixed Cost = $780,000
Net Profit = $650,000
Variable cost per unit = $19.85

The solution is shown below:
$650,000 = 1,250,000*x - $780,000 - $1,250,000*$19.85
x = $26, 242, 500 / 1,250,000 units
x = $20.994

The price per unit is $20.99 and the answer is letter "D".
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Let a = 24, b = 12, and c = 4. Evaluate ac+bc .
    8·2 answers
  • The number 0.35 is a(n) __________ number because __________.
    5·2 answers
  • What is the length of arc S shown below?<br> The angle in the figure is a central angle in radians.
    9·1 answer
  • Each interior angel of a regular polygon has measure 2x+4 degrees. What is x?
    12·1 answer
  • Slope 2; passes through (-5,1)
    11·1 answer
  • For each function, state the vertex and whether the function has a maximum or minimum value. Explain how you decided? f(x) = -(x
    12·1 answer
  • Please help me with this :)
    8·1 answer
  • What statements are true about parallegram?
    7·2 answers
  • A building is 360 feet tall. On a scale drawing, 1/4 inch = 10 feet. What is the height of the building in the scale drawing?
    14·1 answer
  • Troy wants to ride his bicycle 35 miles this week. He has already ridden 11
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!