1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
3 years ago
7

A market sels 6 cans of food for every 7 boxes of food. The market sold a total of 26 cars and bones today. How many of

Mathematics
1 answer:
RSB [31]3 years ago
8 0

Answer:

12 Cans and 14 boxes

You might be interested in
45 mi<br> 28 mi<br> What is the length of the hypotenuse?
solniwko [45]

Answer:

c = 53 miles

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Y=2x-7<br> y=-3x+18 <br> solve by substitution
Liono4ka [1.6K]

Answer:

-x+11

Step-by-step explanation:

am not sure if this is correct but

2x-3x=-x

-7+18=11

-x+11

8 0
2 years ago
Certain gases in the atmosphere trap heat on Earth.
erik [133]
<span>C.
glacial melting<<<<<<<<<<<<<<<</span>
4 0
3 years ago
PLEASEE HELPPP
Andre45 [30]
It would be A) The angles are angle bisectors
I am 90% sure
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show how to find the unit rate of oats to quinoa. Tell what the unit rate means.
Dmitry [639]

Answer:

The unit rate is 4 cups of oats per a cup of quinoa

Unit Rate is a ratio of two measurements in which the 2nd term is 1

Step-by-step explanation:

* Lets explain the meaning of unit rate

- A rate is a ratio that is used to compare different types of quantities

- A unit rate describes how many units of the first type of quantity

 corresponds to one unit of the second type of quantity

- To calculate the unit rates, we simply divide the two numbers

  in a fraction with denominator equal 1

- Ex:

# The unit rate of 50 miles per 5 hours is 50/5 = 10 miles per hour

# The unit rate of $20 dollars for 5 books is 20/4 = 5 dollars per book

∴ <u><em>Unit Rate is a ratio of two measurements in which the 2nd term is 1</em></u>

<u><em /></u>

* <em>Lets find the unit rate of oats to quinoa</em>

∵ There are 2 cups of oats

∵ There is a 1/2 cup of quinoa

∵ We need the unit rate of oats to quinoa

- Divide the quantity of oats by the quantity of quinoa

∴ 2/(1/2) ⇒ multiply up and down by 2

∴ (2 × 2)/(1/2 × 2) = 4/1

∴ <u><em>The unit rate is 4 cups of oats per a cup of quinoa</em></u>

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If x = 1 -√2, find the value of ( x -1/x)^3
    14·1 answer
  • What is the circumference of a circle if the diameter is 6.4
    15·2 answers
  • Identify the amount, base, and percent in the problem: What is 60% of 485?
    14·1 answer
  • Why can't I see it why can't I see I see it
    12·1 answer
  • Which of the following equations represents the statement: "The product of a number y and 3, less 8, is equal to 22"?
    10·1 answer
  • Lin swims 10 laps in the pool in 25 minutes.
    10·2 answers
  • A study showed that the ratio of the number of people who get their news from social media to the number of people who their new
    15·2 answers
  • What is the degree of the polynomial <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4x%5E%7B5%7D%2B3x%5E%7B4%7D" id="TexFormula1" title="4x^{
    12·1 answer
  • AABC is an isosceles triangle, with ZA being the vertex angle.
    7·1 answer
  • If 3p − 2 ≥ 1, what is the least possible value of<br> 3p + 2 ?<br> A) 5<br> B) 3<br> C) 2<br> D) 1
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!