1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ozzi
2 years ago
10

The line passes through (-8, -4) and (6,-4). What’s the equation

Mathematics
1 answer:
galben [10]2 years ago
4 0

Answer:

y = -4

Step-by-step explanation:

- Plug the values into the slope formula.

y2 - y1 / x2 - x1

-4 - (-4) / 6 - (-8)

0 / 14

= 0

y = 0x + b

-4 = 0(6) + b

-4 = 0 + b

-4 = b

You might be interested in
All real numbers less than or equal to -5.
musickatia [10]

Answer:

<h2>-5</h2><h2>-6, -7, -8, -9, etc.</h2>

Step-by-step explanation:

<h2>Hopes this helps. Mark as brainlest plz!</h2>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hey SOS help plzz correct answer only​
joja [24]

Answer:

median: 10 <h <13

mean: 12.12

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
I need help! Please! Geometry! I don't know what I'm doing! ​
Ber [7]
Hi! collinear means on the same line, while coplanar means on the same plane! here’s what i got for these questions:

2 - false

4 - i’m not too sure on this one, but i believe it’s true!

6 - false

7 - true

try to check the answers and make sure they’re true before submitting! hope this helped!:)
8 0
2 years ago
How many half metres together measure 4 1-2m
telo118 [61]
Make it an improper fraction with two as the denominator, and you'll get 9/2. There are 9 halves in 4 1/2 meters
5 0
3 years ago
Kala drove 260 miles using 12 gallons of gas. at this rate, how many gallons of gas would she need to drive 286 miles
dybincka [34]
Kala will use 13.2 gallons of gas to drive a distance of 286 miles.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Brainlist! I NEED THIS RIGHT NOE PLEASE. What is the domain of this graph?
    6·2 answers
  • Given that f(x) = 2x + 1 and g(x) = −5x + 2, solve for f(g(x)) when x = 3.
    12·1 answer
  • What is the slope of the line described by the equation below?<br> y=10x2
    6·2 answers
  • 5x+2-2(x-1)=3x+4 (i beggggg helppp mmeeee)
    6·1 answer
  • Please help.. will mark Brainliest!
    13·2 answers
  • The cosst of 4 1 /4 kg of sugar is £68 .find the coast o 1 kg​
    14·2 answers
  • Leanne multiplied 8 times 4.3 and got 32.24. Is Leanne correct use an area model to explain your answer
    10·2 answers
  • 10 increased by the<br>quotient of a number<br>and 2 is 13.​
    8·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Solve for the value of R. <br> SOMEONE PLEASE HELP ILL GIVE YOU POINTS AND BRAINLIST ANSWER !!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!