1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
3 years ago
14

Please help me with this question thankyou.

Mathematics
1 answer:
Ratling [72]3 years ago
4 0

Since the budget is 4500 dollars per month, and every month is made of 4 weeks, the weekly budget is

\dfrac{4500}{4} = 1125\$

We know that Mr Gleason takes home 900$ per week, so he almost make the whole budget: there are only 1125 - 900 = 225 \$ left.

If Mrs Gleason  brings home 9 dollars per hour, she'll have to work

\dfrac{225}{9} = 25 hours per week.

You might be interested in
What do you think it means when the change is positive? Negative? in a mathematical way​
SashulF [63]

Answer:

A number is positive if it is greater than or equal to zero. A number is negative if it is less than or equal to zero.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
annie adds 2 spoonfuls of sugar to her tea and sophie adds 3 spoonfuls to her tea. If one spoonful is 4 grams of sugar and a a c
Tresset [83]

240%

Step-by-step explanation:

if there is 240 grams  then you just put a percent sing but are you asking What is the percentage of sugar in each cup? by spoons?

3 0
3 years ago
If it takes 20 seconds to ring up a customer how many items are being purchased
valkas [14]

Answer: proly like 2

Step-by-step explanation:

Because you have to pay and scan!

5 0
3 years ago
How do you simplify 2i<6u ?
marusya05 [52]
In simplifying inequalities, there are a few things that you have to remember. Here are some:

<span>Many simple inequalities can be solved by adding, subtracting, multiplying or dividing both sides until you are left with the variable on its own.
But these things will change direction of the inequality:<span>Don't multiply or divide by a variable (unless you know it is always positive or always negative)

We simplify as follows:
2i/2<6u/2
i<3u</span></span>
5 0
2 years ago
Good morning luvs &lt;3 how are yall ?
almond37 [142]

Answer:

we gooood :p

Thanks, for asking

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which relation could be rewritten using FUNCTION notation?
    8·1 answer
  • What are the factors of the expression?
    5·1 answer
  • You are trying to find the distance from Saint Augustine to Jacksonville. What would be the most appropriate unit of measure to
    15·1 answer
  • Translate the following problem to an equation. Do not solve.
    11·1 answer
  • what is the first to last in this question 1,450 1,776 1,670 1,483 which one is the smallest and which is the biggest
    15·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • If the average rectangular watermelon has a volume of 720 cubic inches, what’s the maximum number of watermelons you’ll be able
    15·2 answers
  • Jose created a design in his scrapbook by cutting squares of paper along the diagonal as shown.
    5·2 answers
  • Answer fast please thank you
    5·2 answers
  • Jayla bought 4.3 pounds of apples. Jaden bought 2.73 pounds of apples. How many
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!