1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
3 years ago
13

On April 1, 2017, La Presa Company sells some equipment for $18,000. The original cost was $50,000, the estimated salvage value

was $8,000, and the expected useful life was 6 years. On December 31, 2016, the Accumulated Depreciation account had a balance of $29,400. How much is the gain or loss on the sale?
a) $850 loss
b) $5400 loss
c) $2,600 loss
Business
2 answers:
aksik [14]3 years ago
8 0

Answer:

Option (a) is correct.

Explanation:

Depreciation in 2017:

=\frac{Original\ cost-Salvage\ value}{Useful\ life}\times time\ period

=\frac{50,000-8,000}{6}\times\frac{3}{12}

      = $1,750

Accumulated Depreciation = $29,400 + Depreciation in 2017

                                             =  $29,400 +  $1,750

                                             =  $31,150

Book value on date of sale = Original cost - Accumulated Depreciation

                                             = 50,000 - 31,150  

                                              = 18,850

Loss on sale = Book value on date of sale - Sales price

                     = 18,850 - 18,000

                     = $850 (Loss)        

ad-work [718]3 years ago
8 0

Answer:The answer is $2,600 loss

Explanation:

Cost - Salvage value /useful life

Cost = $50,000

Salvage value =$8,000

Useful life = 6years

50,000- 8,000/6

=42,000/6

= 7,000

Yearly depreciation will be $7,000

Since the accumulated depreciation had a balance of $29,400 on December 31,2016

Net Book value = Original cost - Accumulated depreciation

= 50,000 - 29,400

= 20,600

The disposal of equipment Account will be in T account as follows

Disposal of Equipment Account

Dr: Equipment cost $50,000

Cr: Provision for depreciation $29,400

Cr: Sale Proceed $18,000

Cr: profit & loss $2,600

Balance Dr: $50,000 Balance Cr: $50,000

Since the debit side of the equipment account is greater than credit side of the equipment account The company made a loss on the sale of the equipment of $2,600

You might be interested in
Vivian worked as a manager at her company. She was asked to order a few cars that would be used by company employees. Which best
Arada [10]

To ensure that her company is being socially responsible, Vivian should ensure that the cars are environmentally friendly. Being socially responsible means you do what is best for planet, people, and profits. In this case, taking care of the planet means choosing the car that is the most environmentally friendly.

3 0
4 years ago
Dựa vào lịch sử phát triển của quản trị nguồn nhân lực, dự đoán xu hướng trong tương lai của ngành quản trị nguồn nhân lực .
dalvyx [7]
Tshbjy uts the hbd cuyjhxbjxb jgdhyeiye. Dkhdudb
Dijduyejbduydudhndbiy idyjnei 35 if
4 0
3 years ago
Which of the following identifies how much product transportation cuts into farmers' profits?
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

It can be 13 to 62 percent of retail sales.

Explanation:

Farmers grow crops after their day and night of struggle. They earn their livelihood by selling these crops. The transportation cost to commute crops from the farmers land to the retail market. If this transportation cost is minimized the farmers can earn better profit and raise their living standard. Also with better earnings farmers will be able to adopt new technological methods to grow agricultural products.

6 0
3 years ago
Cost Behavior Alisha Incorporated manufactures medical stents for use in heart bypass surgery. Based on past experience, Alisha
valina [46]

Answer:

Alisha Incorporated

1. Total maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $4,875,000

2. Total fixed maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $1,750,000

3. Total variable maintenance cost incurred by Alisha last year? Round your answer to nearest dollar:

= $3,125,000

4. Maintenance cost per unit produced? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $195

5. Fixed maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $70

6. Variable maintenance cost per unit? Round your answer two decimal places. $ per unit

= $125

Explanation:

a) Data and Calculations:

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125X,

where X = Number of Heart Stents

Production = 25,000 stents last year.

Total maintenance costs = $1,750,000 + $125 * 25,000

= $1,750,000 + $3,125,000

= $4,875,000

Total maintenance cost per unit = $4,875,000/25,000 = $195

Fixed costs per unit = $70

7 0
3 years ago
Gugenheim, Inc., has a bond outstanding with a coupon rate of 5.8 percent and annual payments. The yield to maturity is 7 percen
shusha [124]

Answer:

The market price if the bond has a par value of $2,000 is A. $1,790.11

Explanation:

The Market Price, PV of the Bond can be determined as follows :

PMT = $2,000 × 5.80% = - $116

P/yr = 1

YTM = 7 %

n = 14

Fv = - $2,000

Pv = ?

Using a financial calculator, the Market Price, PV is $1,790.1088 or $1,790.11.

8 0
4 years ago
Other questions:
  • The Harleysville Manufacturing Shop produces motorcycle parts. Typically, 10 pieces out of a job lot of 1,000 parts are spoiled.
    5·1 answer
  • "What is Al’s total revenue? 3 pts) B. What are Al’s explicit costs? In numbers (3 pts) C. What is his accounting profit? In Num
    10·1 answer
  • The above plot shows three fits to data a student collected in a load deflection test: linear, power function, and log-linear. t
    15·1 answer
  • Collins offers to sell to Phillip an antique chest of drawers worth more than $2,500. Philip agrees to buy the chest an signs a
    11·1 answer
  • Production and sales estimates for June are as follows:
    10·1 answer
  • Four hundred and eighty minutes of production time are available per day. The schedule calls for the production of 80 units per
    6·1 answer
  • Using a systematic process and practicing writing can help a business writer become better at which writing skills? Check all th
    9·1 answer
  • Goods sold to Mahesh Rs 20000 journal entries​
    15·1 answer
  • Jensen is 25 years old, and he will be starting his career as a business analyst. According to Levinson, Jensen is in the _____
    13·1 answer
  • Under _____, a company compares some dimension of its performance to that of another firm, be it a competitor or in a totally di
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!