1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
2 years ago
13

5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.

Mathematics
2 answers:
Anna71 [15]2 years ago
6 0
9.95[divide]5 = $1.99
klemol [59]2 years ago
4 0
1.99 cuz you dived by five
You might be interested in
Hey all, can I get the answer + explanation for this? Would be much appreciated.
marysya [2.9K]

Answer:

x = 120

Step-by-step explanation:

Let's draw an imaginary dot in the middle of that <u>line</u> which runs between those two parallel lines, and now lets look at it as an angle.

This lines' angle is 180 degrees. Now lets move those two parallel lines together on the imaginary dot in the middle.

We can see that on the left side is one degree and the other side is another, however when we put them together we get the angle measurement of the our line which we identified was 180.

Now that we can see that our two angles must equal 180 when put together we know and can say that:

40 + (x + 20) = 180

So, lets work this out like basic algebra now.

40 + x + 20 = 180

       x + 60 = 180

           - 60   - 60

               x = 120

And voila we have our x value.

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
What's the next answer in BADEHGJK
alina1380 [7]
BADEHGJK NM because it's going backwards and then it skips a letter
3 0
3 years ago
Can someone please help me?
melamori03 [73]

Answer:

Answer is B

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dylan and Javier had the same size serving of vegetables for dinner. Dylan finished 2/3 of his vegetables. Javier ate 4/6 of his
Bond [772]
Both because 2 x 3 is 6 2x2 is 4 and you get 4/6 so both have the same amount of vegetables
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP!! I WILL GIVE BRAINLIEST
FrozenT [24]

Number one: Just plot down on the number like the numbers you have. Just took the test for this.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Pweasee help!!!!!!!!!!!!!​
    9·1 answer
  • What is the measure of angle x?
    8·1 answer
  • Plzz hurry its timed ill give brainliest to first correct answer
    10·2 answers
  • The perimeter of a basket ball court is 108 m and the length is 6 m long than twice the width. What are the length and the width
    7·2 answers
  • Will someone please help me with these questions. The table shows the average annual cost of tuition at 4-year institutions from
    5·1 answer
  • Multiple choice: Please select the best answer and click "submit."Which term best describes the statement given below?If p- q an
    5·2 answers
  • What is 0.78 reapeating as a simplified fraction
    7·1 answer
  • A kite four equal sides. If 5 inches is added to each side, the new perimeter will be 56 inches. Find the side length of the ori
    10·1 answer
  • I will mark u as the brainiest if u get this correct
    13·1 answer
  • If cos 0 = 3/5<br> and angle 0 is in Quadrant IV, what is the value of tan 0 ?<br> Tan =
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!