Jackson bought 5 ounces of raisins for $4. How much could he have buy for 1$?
2 answers:
Answer:
x= 1 1/4 ounces
Step-by-step explanation:
We can use a proportion to solve this problem. Put the cost over the number of ounces.
$4 $1
---------- = ---------------
5 ounces x ounces
Using cross products
4x =1*5
Divide each side by 4
x =5/4
x= 1 1/4 ounces
If you do 5 divide by 4 then you can find what 1$ would be worth so ie.
5 divide by 4 is 1.25 which means that for 1$ you could buy 1.25 ounces
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
m2 + 3m + 2
m2 + m + 2m + 2
m (m + 1) + 2(m + 1)
(m + 1) and (m + 2) are the factors
Answer:
3dollars
Step-by-step explanation:
easy
Answer:
A=4ft²
Answerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Step-by-step explanation:
Porpawnąodopwideząi topy tanie est ojdpowediź cna
Frist we need to find the mean of both so
1.55
2.67
then we make a number graph and see how mant place does it take to get to them from 0 67and55/by them selfs = 1.2(rounded)
1.2 is you answer