1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
2 years ago
14

Which represents a measure of volume? O 5 cm O 5 square cm 05 cm 05 cm

Mathematics
2 answers:
Elena-2011 [213]2 years ago
7 0

Answer:

a) 5cm^{3}

Step-by-step explanation:

Bodies have three dimensions (width, height and depth). Measuring volume is calculating the number of cubic units that can fit inside.

When raising to 3, these dimensions are included and therefore  5cm^{3} is a measure of volume.

tester [92]2 years ago
7 0

Answer:

5cm^3

Step-by-step explanation:

Volume for a form will always be in cubic units.

Area of a shape will always be in squared units.

Length will not be in cubic or squared units.

Hence, the first option is a measure for volume.

The second option is equal to 5cm^2 which represents a measure for area, as does the fourth option.

The third option represents a measurement of length, for example the length of a line segment or the height of a figure.

You might be interested in
Four students equally share 1\4 poud of peanuts.How of a pound of peanuts did each student get?
posledela

Answer:1/16

Step-by-step explanation:1/4= .25

Divide .25 by 4( for the four students) = .0625

.0625 is equivalent to 1/16

4 0
2 years ago
Cheryl is planning to go to a four-year college in two years. She develops a monthly savings plan using the estimates shown. Wha
Alik [6]

Answer:

$541.67 per month

Step-by-step explanation:

Tuition and other expenses = $8,250 per semester.

There are two semesters in a year

She has 4 years to spend

Total semester=4years*2semesters

=8 semesters

4 years in college which is a total of 8 semesters.

Total Tuition and other expenses = $8,250 * 8

= $66,000

She needs a total of $66,00 to complete her college

Assistance from parents=$15,000

Financial aid(per semester)=$4750

Total financial aid=$38,000

Total assistance=

Assistance from parents+ financial aid

=$15000+$38,000

=$53,000

Total savings=Total amount needed - Total assistance

=$66,000 - $53,000

=$13,000

She needs to save $13,000 in two years

There are 12 months in one year

2 years=2*12=24 months

Monthly savings=Total savings/24 months

=$13,000/24

=$541.666666

To the nearest cent

=$541.67

3 0
3 years ago
A taxi cab in myrtle beach charges $2 per mile and $1 for every person. If a taxi cab ride for two people costs $12, how far did
oksian1 [2.3K]

Answer:

5 Miles

Step-by-step explanation:

5 Miles = 1 Miles = $2 X 5 = $10

1 Person = $1

Therefore 2 People = $1 X 2

7 0
3 years ago
What is the unit rate of 1.49 for 10
kap26 [50]

If you mean it costs $1.49 to buy 10 items, then the unit rate is $0.15 or 15 cents

This is because you divide 1.49 over 10 like so: 1.49/10 = 0.149, then round this to the nearest penny to get 0.15

0.15 dollars = 15 cents

so basically whatever this item is, it costs 15 cents per item

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you help with this please?​
insens350 [35]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

the answer is A. if you notice the y-intercept, it its at -5

A is the only answer choice that gives -5 as the y-intercept

another way to make sure that A is the right answer is to calculate the slope

when you increase 3 units UP (y), you increase 5 units to the RIGHT (x)

since slope is y/x, it should be 3/5 which is also in A

another way to check A is to plug in points

hope this helps!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A book sold 39,400 copies in its first month of release. suppose this represents 8.9% of the number of copies sold to date. how
    14·1 answer
  • Write a real-world problem for 7.50y+9.<br><br> PLZ HURRY!!!
    9·1 answer
  • 6x5-3x3x3 divide by 3
    14·2 answers
  • Find the area of the shaded sector. Leave your answer in terms of pi.
    9·2 answers
  • A company that manufactures small canoes has a fixed cost of $24,000. It costs $100 dollars to produce each canoe. The selling p
    13·1 answer
  • What expression is equivalent to −24x+72?
    8·1 answer
  • Solve &amp; Share
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=32.5%20%3D%2030%20%2B%20%20%5Cfrac%7B20%20-%20%2840%20%2B%20x%29%7D%7B12%7D%20%20%5Ctimes%2010
    12·1 answer
  • The cost to park a car in a parking lot is $3.85 per hour. Maleek parked his car for 4 hours on Monday, 2 hours on Tuesday, and
    9·1 answer
  • India vs England test series in Nottingham<br>I will cheer for India because I am an Indian<br>​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!