1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
3 years ago
15

The pentagonal prism has a perpendicular distance of 14 units between the bases. The volume of the prism is 840 cubic units. Wha

t is the perimeter of the base?
Mathematics
2 answers:
nadezda [96]3 years ago
4 0
<span>Prism Volume = Area of Base • Height
</span>
Area of Base = Prism Volume / Height
Area of Base = 840 / 14
Area of Base = 60
pentagon area = 5 * side^2 / 4 * tan (180 / 5)
side^2 = [pentagon area * 4 * tan (180 / 5)] / 5
side^2 = [60 * 4 * tan (36)] / 5

side^2 =240 * 0.72654 / 5

side^2 = <span> <span> <span> 174.3696 </span> </span> </span> / 5
side^2 = <span> <span> <span> 34.87392 </span>
</span></span>
side = <span> <span> <span> 5.9054144647 </span></span></span>
Pentagon Perimeter = <span> <span> <span> 5.9054144647</span></span></span>* 5
<span><span><span>Pentagon Perimeter = 29.5270723235 </span> </span> </span>




Maksim231197 [3]3 years ago
4 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

You might be interested in
When you go to the store, does tax increase or decrease the cost of your items?
Musya8 [376]

yes because you have to pay more it's tricky

3 0
3 years ago
6. RVHS sold 143 Adult and Student tickets to the
slava [35]

Answer:

57 adult tickets, 86 student tickets

7 0
2 years ago
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
photoshop1234 [79]

Answer:

$2.39

Step-by-step explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

8 0
2 years ago
All the number sets that apply to -4/5
Sophie [7]

-8/10,-12/15,-16/20,-20/25,-24/30,etc.

4 0
3 years ago
Through: (2, 2), parallel to y = x +4​
dexar [7]

Answer:

y = x

Step-by-step explanation:

We can use slope-point form.

(y-y1) = m(x-x1)

m is a slope. If the line is parallel than slopes are the same.

y = x + 4, for this line slope = 1, so for line we have to find slope is also 1.

(y-y1) = m(x-x1)

m=1, x1 = 2, y1 = 2

(y - 2) = 1(x-2)

y - 2 = x - 2

y = x

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the formula for sugar?​
    9·1 answer
  • Mariah purchases three hair barrettes by using a gift card, which starts with a balance of $35.79. Which expression models her p
    9·2 answers
  • Help!!! A submarine dives 435 feet every 3 minutes and 5,800 feet every 40 minutes.
    9·1 answer
  • Solve the inequality -7x &gt;21. What is the graph of the solution
    6·2 answers
  • What is another name for 23 ten thousands?
    6·1 answer
  • Suzy can type 39 words in 36 seconds. At this rate, how many words can she type in 1 minute?
    6·1 answer
  • Alex opens a 1-pint container of orange butter. He spreads 1/16 of the butter on his bread. Then he divides the rest of the butt
    7·1 answer
  • What two numbers multiply to get -15 but add together to get -2?
    13·1 answer
  • addison and kelsey are running on a path modeled by x^2+y^2-10x-18y-378=0, where the distance is in meters. what is the maximum
    11·1 answer
  • I ned help due in july 31st
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!