1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
3 years ago
9

Please help! will give brainliest! financial lit.!

Mathematics
2 answers:
AlekseyPX3 years ago
7 0

Answer:

The answer is indeed A

Step-by-step explanation:

..........

lianna [129]3 years ago
3 0

Answer:

a. Revenue is the amount of income earned before paying costs of production, while profit is the financial benefit gained after paying costs of production.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a warehouse store sells 5.5-ounce cans of tuna in packages of 6. a package of 6 cans costs $9.24. the store also sells 6.5-ounce
Allushta [10]
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz

4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz

4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz

so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3/5 x 3/5=?
balandron [24]
3/5 x 3/5

=9/25 

You have to multiply the 2 numerators (top) and then the 2 denominators (bottom)
6 0
3 years ago
What is the sum of all the integers between
horsena [70]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

√20 = 4.472135955

√50 = 7.0710678119

are them and you get 11.5432037669

The close answer Is d

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for hours per task
timama [110]
What is the task and how many hours does it take?
4 0
3 years ago
Which of the following is the absolute value parent function
Keith_Richards [23]
The absolute parent function is |X|.

It is Choice B. because all the other choices are transformations of the parent function except for Choice D. which is just a line on the x-axis. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to write 19×1,000,000 in exponents
    5·2 answers
  • Help? I forgot how to do this lol I have really bad memory
    13·1 answer
  • I'm on Divisions by eights pls help me I really need it
    11·2 answers
  • (a) Consider the following system of equations for the growth of rabbits and foxes from year to year: R' = 1.5R-.2F + 100 write
    10·1 answer
  • What is the slope of a line perpendicular To Y= -3x-4
    14·1 answer
  • If f(x) varies directly with x2, and f(x) = 96 when x = 4, find the value of f(6).
    5·2 answers
  • Solve x - 12 = 7 using algebraic operations​
    7·2 answers
  • PLEASE HELP GEOMETRY EXPLAIN PLEASE<br> I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • How do you write 800.8114​
    9·1 answer
  • What are vented rotors? When are they used?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!