1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
3 years ago
9

Please help! will give brainliest! financial lit.!

Mathematics
2 answers:
AlekseyPX3 years ago
7 0

Answer:

The answer is indeed A

Step-by-step explanation:

..........

lianna [129]3 years ago
3 0

Answer:

a. Revenue is the amount of income earned before paying costs of production, while profit is the financial benefit gained after paying costs of production.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 2 8/15+ 1 1/30
Mice21 [21]

Answer:

3 17/30

Step-by-step explanation:

In order to do this problem, we have to get the two fractions to have the same denominator

So we change 2 8/15 into 2 16/30 (multiplying both the numerator by 2, if you don't know why this works then ask me) and then we just add. So 2 16/30 + 1 1/30 = 3 17/30

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Integers is
adell [148]

Answer:

See below

Step-by-s.ep explanation:

6. Let the 3 integers be k-2, k and k+2.

So k(k+2)-k(k-2) = 28

k^2 + 2k - k^2 + 2k = 28

4k = 28

k = 7.

So the 3 integers are 5, 7 and 9.

7 0
3 years ago
If a banana and apple cost 1.10 and an apple is a dollar more then how much is the banna
Luba_88 [7]

10 cents because it’s saying the apple is a dollar more and the total is 1.10 so 1.10-1.00 is .10

5 0
3 years ago
Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $7.86. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $4.82. How much are apples and p
Scilla [17]
Let, x = The cost of an apple
y = The cost of a peach

6x + 9y = 7.86 - - - - - - - - 1
4x + 5y = 4.82 - - - - - - - - 2

From equation 2,
4x =4.82 - 5y
x= (4.82 - 5y) ÷ 4 - - - - - - - 3

Substitute 3 into 1,
6x + 9y = 7.86
6 [(4.82 - 5y) ÷ 4] + 9y = 7.86
(28.92 - 30 y) ÷4 + 9y = 7.86
28.92 - 30y + 36y = 31.44
6y=2.52
y= 0.42

Substitute y = 0.42 into 2
4x + 5y= 4.82
4x + 5 (0.42) = 4.82
4x + 2.1 = 4.82
4x= 2.72
x= 0.68.

Thus, an apple costs $ 0.68 and a peach costs $ 0.42.

8 0
4 years ago
A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
Mamont248 [21]
1 pint = 2 cups

1 pint x 4 & 2 cups x 4

4 pints = 8 cups

9.12/8

1.14

$1.14 per cup
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ifa-b=4 and a^2- b^2=3, what is the value of a+b?
    10·1 answer
  • When rounded to the nearest ten i become 500 what numbers could i be?
    6·1 answer
  • A culture of bacteria doubles every 2 hours. Is the bacteria growth over time an arithmetic or geometric sequence? Why?
    8·1 answer
  • What’s is 2.4827 nearest hundredth of an ounce
    13·2 answers
  • Find the area of the shaded regions plzz asap ill give brainliest ​
    6·1 answer
  • How old am i if 300 reduced by 2 times my age is 288?
    6·1 answer
  • If two equations are the same at two different points, what can be said about the two equations?
    11·1 answer
  • Michael deposited $1,500 into a savings account with a simple interest rate of 2%. How much money will he have in his account af
    14·1 answer
  • Place grouping symbols to make this equation true. <br><br> 9 + 2 x 6 - 8 - 2 x 1/2 = 18
    10·1 answer
  • Noah makes acai bowl using 1/4 cup of bananas for every 1/3 cup of apple juice. He wants to know the number of cups of bananas p
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!