1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
11

Solve for x. 2(3x - 7) = -3x + 4

Mathematics
2 answers:
Dafna1 [17]3 years ago
8 0
X= 2
First you would multiple 2 with what’s in the parentheses so

6x-14= -3x+4

And then you have to get the x on the same side so you’d have to add 3x to the other side

9x-14=4

And you want to get the x alone so you’d add 14 to the other side

9x=18

And then you divide both sides by 9

X=2
77julia77 [94]3 years ago
4 0

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

2(3x - 7) = -3x + 4

6x -14 =-3x +4

6x+3x = 14+4

9x= 18

x=18/9

x=2

You might be interested in
A small publishing company is releasing a new book. The production costs will include a one-time fixed cost for editing and an a
Andrej [43]

Answer:

A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include one-time fixed costs (such as editing) and variable costs (such as printing). The one-time fixed costs will amount to $17,750 . The variable costs will be $12.75 per book.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
5. Craig ran 3 1/2 miles in 1/9 of an hour. What is the unit rate for the number of miles Craig ran per hour? A. 9/1 B. 3/1 C. 6
Pie

Answer:

63/2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Please help lol i need answer
Ghella [55]

Answer:

c and d

Step-by-step explanation:

bruh you wouldent sbtract 30

6 0
2 years ago
Write an equation based on these world problemKelsie wants to go play airsoft for $18.99 each hour (let that be h for hours) + $
Strike441 [17]

Solution

Problem 1:

- Kelsie pays a one-time fee for the equipment of $5.00. This is a fixed cost that never changes and is paid just once.

- Kelsie pays $18.99 for each hour (h). This means that

For 1 hour, Kelsie pays $18.99 * 1 = $18.99

For 2 hours, Kelsie pays $18.99 * 2

For 3 hours, Kelsie pays $18.99 * 3

And so on...

- We can generalize this for h hours. That is,

For h hours, Kelsie pays $18.99 * h

- Thus, Kelsie pays $18.99h after h hours separate from the initial fee of $5.00.

- Thus, her total cost would be the addition of the flat fee of $5.00 and the cost of playing for h hours. That is:

\begin{gathered} Total\text{ Cost}(A)=18.99h+5 \\ where, \\ h=\text{ Number of hours elapsed} \end{gathered}

Problem 2:

- Jayson pays $35 per hour with no initial flat fee.

- Following the same logic as in the case of Kelsie, we can write the total cost incurred by Jayson after h hours is:

Total\text{ Cost\lparen P\rparen}=35h

Final Answer

The answers are:

Problem 1:

A=18.99h+5

Problem 2:

P=35h

8 0
8 months ago
What are the coordinates of the centroid of a triangle with vertices X(−4, 0) , Y(−1, 4) , and Z(2, 2) ? Enter your answer in th
VMariaS [17]

distance \: xy \:  =  \sqrt{( { (3)}^{2} + {(4)}^{2} ) } \\  =  \sqrt{(9 + 16)}  =  \sqrt{25}  = 5
distance \: xz \:  =  \sqrt{( {(2)}^{2}  + {(6)}^{2} ) }  \\  =  \sqrt{(4 + 36)}  =  \sqrt{40}   \\ =  \sqrt{4}  \times  \sqrt{10}  = 2 \sqrt{10}
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASEE HELP!!
    6·1 answer
  • On the way to school, if the ratio of walkers to bus riders is 2:7, then the number of bus riders is ________ times the number o
    7·2 answers
  • Find the value of f(-1) for the function below
    5·1 answer
  • $2.50 per square foot. how much is that per square yard?
    12·2 answers
  • Total distance divided by total time is called what?
    12·1 answer
  • Estimate the sum by first rounding each
    12·1 answer
  • Which numbers are solutions of x2+20=9x+2?<br> Choose exactly 2 awnsers.<br> 2<br> 3<br> 5<br> 6
    11·2 answers
  • Please help I have no clue how to do this
    10·1 answer
  • K(k + 1)(k + 2) – 3k(k + 1)<br><br> Need a step-by-step guide on how to factor this completely
    8·1 answer
  • Hey! Please help i will give brainlest!!·
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!