1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WINSTONCH [101]
3 years ago
14

How do you find unit rates

Mathematics
1 answer:
Y_Kistochka [10]3 years ago
7 0

To find unit rates with money divide the price by the amount.

You might be interested in
5 cucumbers for 5.95 find the unit price
gtnhenbr [62]

Answer:

the unit price for this question is 1.19

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP MY HOMEWORK IS DUE 10 MIN!!!!!!!!!!!!!!!!! Now think about changing the triangle. What happens to angle Z if the unk
kompoz [17]

Answer:

Angle Z wil change because the side length is getting longer and tbe triangle would no longer fit the conditions

4 0
2 years ago
Elijah drives 9 miles to his friends house in 1/6 hour. How fast does Elijah drive, in miles per hour? If he drives at this rate
katrin [286]

Answer:

He drives at 54 mph. He will get 108 miles if he drives at that rate for 2 hours.

Step-by-step explanation:

9 miles in 1/6 of an hour

9x6=driving speed of 54mph

54x2 is 108 miles


7 0
3 years ago
Adding Mixed Numbers<br> Find each sum. Simplify your answer.<br> 1. 5+31 =
tigry1 [53]

Answer:

36:)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The answer to the question to my test
wel

Answer:

Option C, 262 cm^3

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Substitute 5 for radius and 10 for height</u>

V = 1/3 * pi * r^2 * h

V = 1/3 * pi * (5)^2 * (10)

V = 1/3 * pi * 25 * 10

V = 250pi/3

V = 261.79

Answer:  Option C, 262 cm^3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the perimeter of parallelogram ABCD if AB=5 and BC=2
    15·2 answers
  • I need help please????
    6·1 answer
  • Which of the following is the horizontal asymptote for the graph below?
    15·2 answers
  • Lol it looks easy but everytime i submit my answer it ends up wrong sooo help pls
    15·2 answers
  • A chef makes seven orders of nachosThe chef uses 5 6Pound of beefTo make each nachos how many pounds of beef are used to make 7
    14·1 answer
  • Y varies directly w² and inversely as the cube of x. what is y when w is 3 and x is2​
    5·2 answers
  • Which is the graph of f(x)= 3 sq root -x?
    15·1 answer
  • 7.849 make the 8 worth 10 times as much
    10·1 answer
  • Solve for x<br> a. 25<br> b. 180<br> c. 120<br> d. 20
    12·1 answer
  • How much time will have elapsed from 2:37 to 3:19
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!