1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
5

What is true about solving inequalities

Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
3 0

When you substitute a number for the variable in an open sentence, the resulting statement is either true or false. If the statement is true, the number is a solution to the equation or inequality. Since 29 is not equal to 24, 3 is not a solution to the equation.

You might be interested in
Plz really ned help on this really easy!! simplify: 4(5x + 12) Thank you all in advance!!!
Katarina [22]
4(5x + 12) simplified = 20x + 48
4 0
3 years ago
Blank * 1/4 is equal to 2
Montano1993 [528]

8, that is the same as saying what divided by 4 is 2, and 8 divided by 4 is 2. Thus, 2 is 1/4th of 8.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
whats my test mean by Match the two numbers with their least common multiple (LCM). Match Term Definition 8 and 4 A) 40 8 and 6
Mandarinka [93]
A is not try c it has to be c
3 0
3 years ago
Solve the equation 2(y-1)+6y=-10
Ivanshal [37]
Y=3/2. Steps and explaination above:)

6 0
3 years ago
Round to 4,725.806 <br> Answer the question
finlep [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Your question is incomplete.  Are you rounding to the nearest 100?  nearest 100,000?

4725806 to the nearest thousand is 4725800.

4725806 to the nearest unit is 4725806.

                 to the nerest ten is 4725810.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of X.
    15·1 answer
  • Someone answer this questions​
    5·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (3,2) and has a slope of -5/3?
    15·1 answer
  • What is most likely true about the population of 250
    13·1 answer
  • How do I subract fractions?
    11·1 answer
  • A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
    9·2 answers
  • I need help on this question 1/2x2x6
    12·1 answer
  • Determine if the side lengths could form a triangle. Use an inequality to prove your answer.
    14·1 answer
  • Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    7·1 answer
  • If you borrow $700 for 5 years at
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!