1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
6

Help plz

Mathematics
2 answers:
4vir4ik [10]3 years ago
8 0
First we must find out how many containers will be packed out of the 6.3 kgs. To do this we divide:
6.3/0.35 = 18 containers

We now know that we have 18 containers of berries, but also know that each sell for $2.99 each.
Therefore 18 times $2.99 will be the total money earnt if all were sold:
= $53.82
Sidana [21]3 years ago
6 0
First find the amount of containers:
6.3 kg/0.35 kg
=18 containers

Now we can find the amount of money earned:
18 containersx$2.99
=$53.82

Bella will earn $53.82 if she sells all the containers.
You might be interested in
A case of Mountain Dew (24cans) costs $7.68. What is the unit price?
Ronch [10]
Here are the unit rates involved:

$7.68 / 1 case  =  $7.68 per case

$7.68 / 24 cans  =  $0.32 per can

1 case / $7.68  =  0.13 case per $

24 cans / $7.68  =  3.125 cans per $

And of course ...

24 cans / 1 case  =  24 cans per case

1 case / 24 cans  =  0.041666... case per can

5 0
3 years ago
A survey was conducted among 100 students of age groups 7−12 years and 13−18 years to find their favorite book genre. The studen
marusya05 [52]
In the age group 13-18 23 people liked adventure or biography
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the values of x and y.
kupik [55]

Answer:

x=6, y=75

Step-by-step explanation:

Since the diameter of the circle is a perpendicular bisector to the chord, x and 6 must be equal and therefore x=6. It also bisects the arc, meaning that y=75. Hope this helps!

4 0
3 years ago
If a = -9 and b = 4, what is the value of a + b ?<br> A. -5<br> B. 5 <br> C. -13 <br> D. 13
madreJ [45]

Answer:

A. -5

Step-by-step explanation:

-9 + 4 = -5

hope this helps

7 0
3 years ago
Need Help, Trying To Finish .
hammer [34]
Answer:

8

Steps:

Plug in 2 for x in h(x)

h(2) = -(2)^2 + 6 * 2

h(2) = -4 + 12

h(2) = 8
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Aisha just received a paycheck from her new job she spends some of it buying music online and saves the rest in a bank account h
    13·1 answer
  • What is 2/3 divied by 4/5 (kcf)
    9·1 answer
  • A pipe can pump 1000 gallons of water in 4 hours.
    11·2 answers
  • Is the ordered pair (6, 5) a solution to the equation 3x − 4y = −2? Explain.
    14·1 answer
  • A rectangle has sides measuring (2x + 7) units and (5x + 9) units. Part A: What is the expression that represents the area of th
    13·1 answer
  • Find the value of X plsss help!!
    13·1 answer
  • 11. Find the Percent of Change (Round to the nearest tenth if necessary)
    5·1 answer
  • What is 23+34-19+84=?
    12·2 answers
  • Which list could represent the four angle measures of a quadrilateral if one angle measures 125°?
    14·2 answers
  • HELP ASAP
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!