1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
omeli [17]
3 years ago
5

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59

Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
Mathematics
2 answers:
hoa [83]3 years ago
7 0
5 oz for 1.49.....1.49/5 = 0.298 per oz
12 oz for 3.59...3.59/12 = 0.299 per oz

when rounded, the unit rates are equal
Delvig [45]3 years ago
5 0

Answer:

Choice A  is the lowest price per ounce

Step-by-step explanation:

Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49

Cost of 5 ounces of raisins = $1.49

Cost of 1 ounce of raisins = \frac{1.49}{5}

                                         = 0.298

Unit rate =$ 0.298

Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59

Cost of 12 ounces of raisins = $3.59

Cost of 1 ounce of raisins = \frac{3.59}{12}

                                         = 0.299

Unit rate =$0.299

Hence  Choice A  is the lowest price per ounce

You might be interested in
Which equation represents exponential decay? A. y=100 (31)
Serjik [45]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Hello, how have you been? Tell me about yourself, do you have any hobbies? anything.
lions [1.4K]

Answer:

hi,i am fine and u,i live in florida and i have 17 years old,my hobbies are reading books and hearing music and urs can u tell me about yourself?

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Zoey needs at least $30 to buy a gift. She has $12. Which inequality could Zoey use to find out how much more money (m) she need
melisa1 [442]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

She only could use 30 ≤ 12 + m to solve for how much more money she needs. m > 18

4 0
2 years ago
How can i find the probabilities in questions like these (there are two different probabilities???)
Nutka1998 [239]
Find the probability of picking a red marble. This would be 12 out of 20. The, take 1 away from the denominator because you already picked a marble. So then find the probability of picking white marble, which is 8 out of 19. The multiply them to get 84 out of 380
4 0
3 years ago
What is 160000000 in decimal?
pickupchik [31]
But <span>160000000 can't be a decimal, because its whole number, unless its a percent, or a fraction.</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A contractor is setting up new accounts for the local cable company. She purchased her own tools for $180 and earns $75 for each
    8·2 answers
  • X2-5x-14=0<br> A=1 B=-5C=-14
    5·2 answers
  • What do you say on the phone to a shop if you want to work there for work experience? (For one week) - year 10
    8·1 answer
  • Bob decides to go get ice cream. He sees that 1 scoop costs $3.60. Then he sees a discount on Christmas that says that all day 1
    10·1 answer
  • You mow 1/3 of the lawn. Your sister mows 2/7 of the lawn. What fraction of the lawn is mowed?
    5·2 answers
  • The green team wants to beautify the schools garden. As part of the beautification process, the green team is building a fence a
    6·1 answer
  • A rectangular prism and a cylinder both have a height of 8 m, and their cross-sectional areas are equal at every level parallel
    7·2 answers
  • Chelsea made monthly payments for four years before her $13,440 loan was paid off. The loan had an interest rate of 5.86%, compo
    11·1 answer
  • which products are purchased only after customer have compared a variety of similar and competitive products​
    5·1 answer
  • 0.2(3m − 6) + m = 2 for 8th grade
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!