1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
omeli [17]
4 years ago
5

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59

Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
Mathematics
2 answers:
hoa [83]4 years ago
7 0
5 oz for 1.49.....1.49/5 = 0.298 per oz
12 oz for 3.59...3.59/12 = 0.299 per oz

when rounded, the unit rates are equal
Delvig [45]4 years ago
5 0

Answer:

Choice A  is the lowest price per ounce

Step-by-step explanation:

Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49

Cost of 5 ounces of raisins = $1.49

Cost of 1 ounce of raisins = \frac{1.49}{5}

                                         = 0.298

Unit rate =$ 0.298

Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59

Cost of 12 ounces of raisins = $3.59

Cost of 1 ounce of raisins = \frac{3.59}{12}

                                         = 0.299

Unit rate =$0.299

Hence  Choice A  is the lowest price per ounce

You might be interested in
What are the solutions to x2 + 8x + 7 =.b?
loris [4]

Answer:

x = 7 and x = -1

Step-by-step explanation:

First, we need to factor this quadratic.

To do this, start by finding all the factors of C.

7 x 1, -7 x -1

Now, we need to pick out the factors that add up to the b number, which is 8. That would be 7 and 1.

Now, we can use the numbers 7 and 1 to create two binomials.

( x + 7 ) ( x + 1 ) = 0

The last thing we need to do is to set those binomials to 0 and solve each of them individually.

x + 7 = 0

x = - 7

Solving the first binomial gives us our first solution, -7.

x + 1 = 0

x = -1

Solving the second one gives us our second solution, -1.

The solutions are -7 and -1.

4 0
4 years ago
In the diagram, the length of segment QV is 15 units.
Andrews [41]

Answer:

The answer is 15 units.

Step-by-step explanation:

The reason it is 15 units is because  We know that QV = 15 and TQ = TS, QV = SV;4 x - 1 = 154 x = 15 + 14 x = 16x = 16 : 4 = 4 henceforth the answer being 15 units

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the mixed shape
forsale [732]

Answer:

196

Step-by-step explanation:

i think

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A garden has a perimeter of 56 square feet. The width of the garden
Irina-Kira [14]

Answer:

98

Step-by-step explanation:

As it is a little bit of a few questions about the other one I have to the store go back tomorrow and will get back tomorrow and I have been working

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Victor was having a hard time deciding which new vehicle he should buy. He decided to make the final decision based on the gas e
Amanda [17]

Answer:

Victor should buy Legend because it has a better unit rate

<em></em>

Step-by-step explanation:

See attachment for complete question.

To determine which car has more gas efficiency, we have to calculate the slope of each car.

Vehicle 1: Legend

Take any two corresponding points from the table

(x_1,y_1) = (4,72)

(x_2,y_2) = (12,216)

The slope is then calculated using;

m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

m = \frac{216 - 72}{12 - 4}

m = \frac{144}{8}

m = 18

<em>This implies that this vehicle (legend) travels 18 miles per gallon of gas</em>

Vehicle 2: Supreme

Take any two corresponding points from the graph

(x_1,y_1) = (0,0)

(x_2,y_2) = (15,250)

The slope is then calculated using;

m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

m = \frac{250 - 0}{15 - 0}

m = \frac{250}{15}

m = 16.7

This implies that this vehicle (supreme) travels 16.7 miles per gallon of gas

<em>Base on the calculations above, Victor should buy Legend because it has a better unit rate</em>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the following in terms of sin θ only.<br> cot θ
    10·1 answer
  • I am an odd number, I am less than 100, the sum of my digits is 12, I am a multiple of 15. What number am I
    10·2 answers
  • What is the value of mc018-1.jpg?<br> 287<br> 395<br> 387<br> 540<br><br><br> the pic is the .jpg
    8·2 answers
  • If 3/4y = 1.5 what is y
    9·2 answers
  • Kim's softball team was playing in the championship game. When there were 444 innings left, the team was losing by a score of 17
    7·1 answer
  • What is the value of the expression 5/6 divided by 1/8
    7·2 answers
  • A rectangle is 1 cm more than twice its width. Find the dimensions of the rectangle if it’s area is 45cm.
    11·1 answer
  • Solve for x in the diagram below.<br> 110°<br> (8x +30°
    10·1 answer
  • The graph below shows the solution set of which inequality?
    11·1 answer
  • NEED HELPPP 40PTS!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!