Answer:
Choice A is the lowest price per ounce
Step-by-step explanation:
Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49
Cost of 5 ounces of raisins = $1.49
Cost of 1 ounce of raisins =
=
Unit rate =$ 0.298
Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
Cost of 12 ounces of raisins = $3.59
Unit rate =$0.299
Hence Choice A is the lowest price per ounce
Since BD Bisects ABC,
Hence,
Angle CBD=Angle DBA
-> 55°=x°+12°
-> x° =55°-12°
-> x° =43°
that is the solution to the question
I will help u if u help me
2. Find the area of the parallelogram.
A.38cm
B.60cm
C.70cm
D.186cm