1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
7

Which is greater 3/12 or 1/3?

Mathematics
2 answers:
vladimir1956 [14]3 years ago
7 0

Answer:

1/3 is greater

Step-by-step explanation:

simplify 3/12 into 1/4 and

1/4=.25

1/3=.333 repeated

vagabundo [1.1K]3 years ago
4 0

Answer:3/12

Step-by-step explanation:

Because divide 3 by 3 and 12 by 3x and get 1/4

You might be interested in
Circle as A diameter of 10 cm what is the circumference use 3.14 For £ and do not round your answer be sure to include the corre
astra-53 [7]

Answer:31.4cm

Step-by-step explanation:

Circumference=2×π×(diameter/2)

Circumference=2×3.14×10/2

Circumference=(2×3.14×5)

Circumference=31.

7 0
3 years ago
What is the fifth term of the sequence defined by f(n)=3(n-3)
egoroff_w [7]
f(5)=3(5-3)=3\cdot2=6
6 0
3 years ago
2<br> Multiple choice. How many solutions does the equation 6 + 1 = -6x+ 10 have?
natulia [17]

Answer:

x = 0.5, one solution

Step-by-step explanation:

6+1 = -6x + 10

7 = -6x + 10

-3 = -6x

6x = 3

x = 3/6

x = 1/2

x = 0.5

3 0
3 years ago
Please solve this <br><br> 4 3/4 * 7 2/17<br><br> A. 28<br><br> B. 32<br><br> C. 35<br><br> D. 40
Varvara68 [4.7K]
The answer is B. 32
i home this helps
5 0
3 years ago
Thanks for help have nice day
kupik [55]

Answer: 6. d

7. b

8. d

9. c

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Two town on a map are 2 1/4 inches apart.the actual distance between the towns is 45 miles. Which of the following could be the
    12·2 answers
  • Write the product using exponents.<br><br> (-1\2). (1/2).(1/2).
    11·2 answers
  • How do I do this I need help
    10·1 answer
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • I neeeeeedddd help pls
    7·2 answers
  • the room charge for a hotel is 230$ each day. the estevez family spends 4 days on vacation at the hotel . at the end of their st
    14·2 answers
  • What is the product? negative 9 x (5 minus 2x)
    5·2 answers
  • Jake brought a mattress for $425.50. He had a mail in rebate for $75.00. How much money did he save after using his rebate?
    13·2 answers
  • Help if you get it right I will give you Brainliest
    10·1 answer
  • Find area of this figure 3 ft 4 ft 5ft
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!