1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
3 years ago
6

Last week, Jane made deposits of

Mathematics
1 answer:
liraira [26]3 years ago
6 0

Answer:

b. $25

Step-by-step explanation:

64 + 25 + 37 - 52 - 49 = 25

You might be interested in
a person invests $2560 in an account that earns 5.2% annual interest. find when the value of the investment reaches $6000
ra1l [238]
6000=2560(1+0.052)^t
Solve for t
t=log(6,000÷2,560)÷log(1+0.052)
t=16.8 years
4 0
3 years ago
The following table shows the estimated populations and annual growth rates for four countries in the year 2000. Find the expect
Liula [17]

Answer:

After 25 years the population will be:

  • Australia: 22271200
  • China: 1580220878
  • Mexico: 157380127
  • Zaire: 112794819

Step-by-step explanation:

Growth rate problem that has a growth rate proportional to the population size can be solved using the equation:

 P(t) = P₀eʳᵗ

  • t is your unit of time. It could be days, or hours, or minutes. It changes depending on each problem. In this problem, t is measured in years because you're jumping from 2000 to 2025. Years just makes the most sense to measure that leap in time.
  • P(t) is the population at time t. An example in this problem could be P(20) would be the population 20 years after the initial count. or maybe P(12) would be the population 12 years after the initial count. or P(0) would be the initial count of the population.
  • P₀ is the initial population at P(0)
  • r is the growth rate.<u><em> Don't forget to convert the percentage to its decimal form</em></u>

Now that everything is set out, lets use the equation to solve for our answer.

P(t) = P₀eʳᵗ

<u>Australia:</u>

P(t)=(19169000)e^{(0.006)t}

after 25 years

P(25)=(19169000)e^{(0.006)(25)}=22271200.6

<u>China:</u>

P(t) = (1261832000)e^{(.009)t}

after 25 years:

P(25)=(1261832000)e^{(.009)(25)}=1580220878

<u>Mexico:</u>

P(t) = (100350000)e^{(0.018)t}

after 25 years:

P(25)=(100350000)e^{(0.018)(25)}=157380127.8

<u>Zaire:</u>

P(t) = (51965000)e^{(0.031)t}

after 25 years:

P(25)=(51965000)e^{(0.031)(25)}=112794819.9

6 0
4 years ago
His triangle has a perimeter of 48 feet. The second side is 5 feet longer than the first side. The third side is 3 feet longer t
kotegsom [21]

Answer:

The length of the second side is 22.5 feet.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Jennifer went on a shopping spree, spending a total of $165 on a skirt, a sweater, and a pair of shoes. The cost of the sweater
ahrayia [7]
X=skirt
y=sweater
z=shoes

x+y+z=165
y=8/7x
z=x+11
plug it in
x+(8/7x)+(x+11)=165
2x+8/7x=154
22/7x=154
x=49
y=56
z=60
a skirt cost $49, a sweater cost $56, and a pair of shoes cost $60
7 0
3 years ago
3 pounds of gummie bears cost $8.97. <br> What will one pound cost?
KATRIN_1 [288]

Answer:

2.99

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve to three significant digits 123= 500e ^ -0.12x
    5·1 answer
  • A serving of green beans is 125 g. The cafeteria has 10 5-kilogram cans of green beans. Does the cafeteria have enough green bea
    8·2 answers
  • Helena makes $500 per week and she puts 15% of her paycheck in savings how much money does she put in savings
    8·2 answers
  • 1. What is the constant of variation for the relationship f(x) = 40x?
    13·1 answer
  • Find the value of x in the given triangle if the measure of angle 2 is x + 82.
    7·1 answer
  • Pedro has a square practice net in his backyard. The diagonal of the net is 6 feet. Find the length of one side of the net.
    13·1 answer
  • An office manager has received a report from a consultant that includes a section on equipment replacement. The report indicates
    8·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • What is the product of the square of 3 and cube of 5?
    14·2 answers
  • Which linear inequality is represented by the graph?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!