1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
2 years ago
8

Which accurately shows how to use inverse operations to find the value of a in a + 5 = 14?

Mathematics
2 answers:
KonstantinChe [14]2 years ago
7 0
The answer is a=9 because 14 minus 5 equals 9.
zubka84 [21]2 years ago
5 0

For this case we have the following expression:

a + 5 = 14

We must find the value of "a":

Subtracting 5 from both sides of the equation we have:

a + 5-5 = 14-5

Different signs are subtracted and the sign of the major is placed:

a = 9

Thus, the correct option is D.

ANswer:

14-5 = a\\9 = a

Option D

You might be interested in
Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?
sesenic [268]

Answer:

B is the answer

Cost of each egg= 1.80/12=$0.15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the transformations below CANNOT be used to create an image that is congruent
maksim [4K]
Rotation,reflections,and translations are isometric. That means that these transformations do not change the size of the figure. If the size and shape of the figure is not changed, then the figures are congruent.
7 0
3 years ago
Carlos has 2,175 marbles in his collection . Emily has 1833 marbles in her collection . Carlos says that he has about 1,000 more
kenny6666 [7]
Carlos is wrong since when subtracted 2175 from 1833 you get 342 so that's about one third of what he said.
5 0
2 years ago
Help me please!!!!!!!!!!!
Leona [35]

Answer: 5x+4=-54 is the equation with the same value of x as 5/6*x + 2/3=-9

4 0
2 years ago
Y=35+x how I do solve for x
Mazyrski [523]

Try to put x on one side.

Do y       =       35+X

    -35            -35

Now you have Y-35=x

Hope this helped

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangular quilt is 5 feet wide and 7 feet long. How many feet of lace are needed to cover the edges of the quit?
    6·1 answer
  • Yoga Fun charges a $63 starting fee plus $12 per class. Yoga For All charges no starting fee and $15 per class. For how many cla
    6·1 answer
  • You buy a deluxe box of 45 ornaments for your tree for $15 when you get home and open the box you realize that 10 of the ornamen
    8·1 answer
  • Circumference involves u its or squate units
    5·1 answer
  • To complete her holiday wrapping, bella needs identical strips of ribbon measuring 3.5 feet she has 85 feet of ribbon in total a
    14·1 answer
  • Hugo the mountain goat has scaled 350 feet of mountains and hills on his travels. He has climed 95 feet of hill and 3 mountain p
    5·1 answer
  • Solve 2y - 3 = 4y +6.<br> у<br> DONE
    6·2 answers
  • A garden table and a bench cost S585 combined. The garden table costs S65 less than the bench. What is the cost of the bench?
    11·1 answer
  • The cost of a pizza is $8.50 plus $1.35 per topping. How many toppings are on a pizza that costs $13.90?
    12·2 answers
  • How to rationalize <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B17%7D%7B4%5Csqrt%7B1%7D7%20%7D" id="TexFormula1" title="\frac{17}
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!